• facebook
 • rss
 • Diecezjalny księgozbiór wśród elity

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 03.10.2017 19:01

  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakwalifikował Bibliotekę Diecezjalną do grona Bibliotek Naukowych.

  - Posiadając obszerne zbiory książkowe i archiwalne nasza biblioteka od lat prowadziła działalność upowszechniającą naukę i badania historyczne. Przy składaniu jednego z wniosków o dofinansowanie konserwacji i udostępnienia starodruków okazało się, że aby ubiegać się o takie środki biblioteka musi znajdować się na ministerialnej liście bibliotek naukowych. Dlatego wtedy rozpoczęliśmy starania, aby nasze zbiory zostały włączone właśnie do takiej bibliotecznej elity - wyjaśnia ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej.

  Zakład Naukowy im. ks. Wyrzykowskiego.   Zakład Naukowy im. ks. Wyrzykowskiego. ks. Tomasz Lis /Foto Gość Procedura otrzymania takiej kwalifikacji nie jest łatwa i wymaga spełnienia określonych warunków. - Pierwszym z nich jest posiadanie przez daną bibliotekę minimum jednego specjalistycznego zasobu z konkretnej dziedziny naukowej. Nasza biblioteka posiada trzy takie zasoby: z działu historii, teologii i filozofii. Kolejnym warunkiem jest posiadanie przynajmniej jednego pracownika z tytułem naukowym. Ten warunek także spełnialiśmy. Trzecim kryterium było posiadanie odpowiedniej infrastruktury informatycznej pozwalającej na dostęp do baz naukowych i możliwość korzystania z zasobów zdygitalizowanych oraz posiadanie odpowiedniej czytelni. Te warunki dopełniliśmy otwierając profesjonalny Zakład Naukowy - wyjaśnia dyrektor biblioteki.

  Z odpowiednim wnioskiem skierowanym do ministra o włączenie do tego grona Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu wystąpił bp Krzysztof Nitkiewicz.

  Ministerstwo zwróciło się o zaopiniowanie wniosku do Krajowej Rady Bibliotecznej.

  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński po zapoznaniu się z dokumentami i opiniami włączył Bibliotekę Diecezjalną w Sandomierzu do grona Bibliotek Naukowych.

  Ks. Piotr Tylec, dyrektor biblioteki   Ks. Piotr Tylec, dyrektor biblioteki ks. Tomasz Lis /Foto Gość - To wielkie wyróżnienie dla nas, znaleźliśmy się w gronie bibliotek elitarnych. Dodam, że na tej liście znajdują się biblioteki uniwersyteckie, Biblioteka Sejmowa, Książnica Cieszyńska, Książnica Pomorska czy Biblioteka Ossolińskich we Wrocławiu - podkreśla ks. Piotr Tylec.

  Otrzymanie certyfikatu pozwoli także na pozyskiwanie funduszy na zakup pozycji i konserwację zbiorów z projektów skierowanych do Bibliotek Naukowych.

  Tablica przybliżająca postać ks. Wyrzykowskiego   Tablica przybliżająca postać ks. Wyrzykowskiego ks. Tomasz Lis /Foto Gość Włączenie na elitarną listę biblioteczną zbiegło się z otwarciem w diecezjalnej bibliotece Zakładu Naukowego. - Z zasobów naszej biblioteki mogli i nadal mogą korzystać wszyscy chętni. Zachęcamy i zapraszamy do korzystania z biblioteki i poszerzania swojej wiedzy. W Zakładzie Naukowym znajdują się pozycje ogólne dotyczące działów historii, teologii, filozofii i Ziemi Sandomierskiej - dodał ks. Piotr. Zakład Naukowy nosi imię ks. Andrzeja Wyrzykowskiego, długoletniego kierownika biblioteki, który włożył największy wkład w uporządkowanie i skatalogowanie księgozbioru Biblioteki Diecezjalnej.

  Nowe miejsce do nauki i czytania   Nowe miejsce do nauki i czytania ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół