• facebook
 • rss
 • Powrót hrabiego

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 02.10.2017 14:26

  180. rocznicę urodzin i 100. śmierci prof. hr. Stanisława Tarnowskiego, wybitnego polskiego historyka literatury, profesora i rektora UJ oraz prezesa Akademii Umiejętności w Krakowie uhonorowano w Tarnobrzegu naukowym sympozjum.

  Zamek Tarnowskich, obecnie siedziba Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, zapełnił się zacnymi gośćmi, wśród których znaleźli się zarówno przedstawiciele rodziny Tarnowskich z jej seniorem - Janem Tarnowskim na czele, ale także profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiej Akademii Umiejętności, którą reprezentował jej wiceprezes prof. Andrzej Borowski.

  Przybyli także przedstawiciele szkół i uczelni, które noszą imię Stanisława Tarnowskiego, w tym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu i PSP w Tarnowskiej Woli.

  Sympozjum towarzyszyła wystawa poświęcona Stanisławowi Tarnowskiemu a zatytułowana “Stanisław Tarnowski (1837-1917). Odczytać ślady”.

  Towarzyszyła mu wystawa oraz stoisko z książkami   Sympozjum
  Towarzyszyła mu wystawa oraz stoisko z książkami
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Materiały do wystawy pochodzą z archiwum mojego męża. Są na niej prezentowane wszelkiego rodzaju listy Stanisława Tarnowskiego, rękopisy przedstawiające różne okresy jego życia - dzieciństwo, studia, podróż do Ziemi Świętej a także pracę na uniwersytecie. Są również listy do rodzeństwa i matki, listy z więzienia i od papieża oraz sporo oryginalnych zdjęć, w tym z jego posiadłości w Rudniku. Wystawa, z tak wielkim rozmachem, nie była jeszcze nigdzie prezentowana - opowiada jej kurator Marta Tarnowska Deskur.

  Sympozjum poprzedziła Eucharystia w kościele dominikanów, którą w intencji Stanisława Tarnowskiego sprawował br. Andrzej Bielat.

   

  Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 15 październik).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół