• facebook
 • rss
 • Ocalić od zapomnienia

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 05.09.2017 22:38

  Młodzież z chmielowskiego oddziału KSM-u zrealizowała film przypominający tragiczne chwile mieszkańców miejscowości z pierwszych dni września 1939 r. kiedy to lotnictwo niemieckie zbombardowało wioskę zabijając ponad 60 osób.

  - Młodzi poświęcili swój czas wakacyjny, aby odwiedzić i spotkać się z osobami, które przeżyły bombardowanie Chmielowa i zrealizowały krótkie wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń. W ten sposób chcieli oni ocalić od zapomnienia tragedię i losy chmielowskich rodzin z września 1939 r., kiedy za sprawą nalotu hitlerowskich samolotów zginęło ponad 60 osób, a ponad 50 było hospitalizowanych, a wioska praktycznie przestała istnieć. Wiele domów, zabudowań gospodarczych zostało całkowicie zniszczonych, a ich właściciele zostali tylko z tym, co mieli na sobie - poinformował ks. Witold Garbuliński, wikariusz, który wspierał młodych w projekcie. - W tytule filmu występują słowa „kartka z historii Chmielowa” to nie przeoczenie, ale celowe stwierdzenie, ponieważ ten film to tylko urywek tej rzeczywistości i tragedii osób, które pamiętają tamte wydarzenia. Jak się okazało film stał się wspaniałym dokumentem dla całej społeczności oraz przybyłych. Udostępnienie tych informacji i spotkania z tymi ludźmi stały się także dla nas wspaniałą przygodą - podkreślali młodzi z KSM-u.

  Modlitwa w kościele   Modlitwa w kościele Anna Ordon Uroczystość upamiętniająca te tragiczne wydarzenia rozpoczęła się od nabożeństwa ku czci Matki Bożej w intencji ofiar tragicznych losów Chmielowa. Następnie wspólnie modlono się w intencji pokoju we Mszy św., której przewodniczył ks. Józef Rogowski, proboszcz Chmielowa oraz ks. Krzysztof Kułaga, proboszcz z parafii Cygany. Oprawę liturgii zapewniła asysta Liturgicznej Służby Ołtarza, schola parafii Chmielów oraz Legion Maryi. Uczestniczyły w niej także poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Fabiana Dury w Chmielowie oraz OSP Chmielów. Obecni byli także przedstawiciele miejscowych władz samorządowych oraz grono zaproszonych gości.

  W rocznicy wzięli udział uczniowie miejscowych szkół   W rocznicy wzięli udział uczniowie miejscowych szkół Anna Ordon Bezpośrednio po Mszy św. rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Chmielowie oraz oddział KSM-u, na którym zaprezentowano zrealizowany film dokumentalny. - Film opowiada historię jak doszło do tragedii, przedstawia jej okoliczności oraz losy mieszkańców naszej miejscowości, próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zbombardowano właśnie Chmielów - dodaje ks. W. Garbuliński. Po projekcji filmu młodzi zaprezentowali utwory poetyckie i pieśni patriotyczne. Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar poległych podczas bombardowania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół