• facebook
 • rss
 • Królewska gra w Dzikowie

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 26.08.2017 20:50

  119 osób zasiadło w zamkowych salach do stolików.

  W zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, rozegrany został I Turniej Szachowy. Szachiści z całej Polski oraz reprezentanci Ukrainy walczyli o zwycięstwo i Puchar Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

  - Dzisiaj ziściło się nasze, mam na myśli Tarnobrzeski Klub Szachowy, marzenie, by do odbywających się od lat turniejów w zamkach w Baranowie Sandomierskim oraz Sandomierzu dołączył ten trzeci, czyli Tarnowskich w Dzikowie. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni dyrekcji - mówi z zadowoleniem Ryszard Czajkowski, prezes TKSz. - Zawody sandomierskie i baranowskie mają charakter międzynarodowy i zazwyczaj bierze w nich udział ok. 200 zawodników. Ponieważ mamy duże doświadczenie w organizowaniu tego typu wydarzeń, dlatego, mimo iż tarnobrzeski turniej rozgrywany jest po raz pierwszy, spodziewaliśmy się sporego zainteresowania. I nie zawiedliśmy się. Zapisy musieliśmy wstrzymać w dniach poprzedzających zawody, gdyż przewidzieliśmy miejsce dla 120-130 osób - wyjaśnia Ryszard Czajkowski.

  Przy stolikach zasiedli szachiści podzieleni na cztery grupy wiekowe od „A” (seniorzy), „B” (juniorzy 13-18 lat), „C” (juniorzy 8-12 lat) do „D” (dzieci do 7 lat). Najmłodszą miłośniczką królewskiej gry okazała się Wiktoria Sondej ze Stalowej Woli, która odebrała specjalny upominek, najstarszym zaś Bronisław Szymański z Nowej Dęby.

  Wśród seniorów tryumfował Marcin Dziuba z SZ SON Zagłębie w Dąbrowie Górniczej, który stał się pierwszym posiadaczem Pucharu Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Jego wyższość musieli uznać Maciej Marszałek z MKS Sandecja w Nowym Sączu i Vitali Koziak z Wieży w Pęgowie. W starszej grupie juniorów najlepszymi szachistami okazali się Mateusz Brożyna z MAT Myślenice, Michał Choina z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Roman Madej z MKS KSOS Kraków. Spośród młodszych juniorów bezkonkurencyjna okazała się Izabela Tokarz z KSz Gambit Przeworsk. Na drugim miejscu uplasował się Adrian Słoniec z UKS Orlik Rudnik n/Sanem, na trzecim zaś Mateusz Wąsik z TS Wisła Kraków.

  Natomiast zwycięzcą w grupie „D” został Paweł Sowiński, reprezentujący UKS w Szkole Podstawowej nr 1 w Brzozowie. Drugie miejsce zajął Karol Kozak z UKS Goniec ze Staniątek, trzecie natomiast Mateusz Różański z UMKS Na Pięterku z Poznania.

  Sędzią głównym turnieju był Marian Bysiewicz.

  Organizatorów bardzo cieszyła liczna reprezentacja młodych szachistów.

  - Rodzice coraz bardziej zdają sobie sprawę, co dzieciom daje gra w szachy, jak procentuje ona w późniejszym życiu, jak mocno wpływa na ich rozwój intelektualny i emocjonalny. Szachy to również nauka dobrych manier, kurtuazji, ale również radzenia sobie z przegraną i przyjmowania jej jako coś naturalnego. Życie przecież to nie pasmo samych sukcesów, ale również porażek.

  Wśród graczy byli również arcymistrzowie - Marcin Dziuba i Mirosław Grabarczyk, rozstawieni, zgodnie z zasadami, z pierwszymi numerami, ale także mistrzowie międzynarodowi i krajowi. Nie mogło naturalnie zabraknąć utytułowanych reprezentantów tarnobrzeskiego klubu, w tym Łukasza Baniaka, indywidualnego mistrza Polski amatorów.

  Organizatorami turnieju były: Urząd Miasta Tarnobrzega, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Tarnobrzeski Klub Szachowy oraz Tarnobrzeski Dom Kultury.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół