• facebook
 • rss
 • Urodzinowy dar modlitwy

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 16.08.2017 07:55

  W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, w bazylice katedralnej w Sandomierzu modlono się w intencji biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego z okazji jego 80. urodzin.

  Mszy św. z udziałem biskupa jubilata przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. We wspólnej modlitwie wzięli udział kapłani, alumni seminarium, siostry zakonne oraz przedstawiciele różnych środowisk diecezjalnych.

  Msza św. w intencji bpa E. Frankowskiego   Msza św. w intencji bpa E. Frankowskiego ks. Tomasz Lis /Foto Gość Bp K. Nitkiewicz powiedział w kazaniu, że wniebowzięcie Maryj jest ukoronowaniem jej pięknego życia. Życie poświęcone bez reszty Bogu jest zawsze piękne, czego przykładem może być również bp Edward Frankowski. Ordynariusz Sandomierski podkreślił, że pomimo upływających lat, jubilat nie zwalnia tempa swojej charyzmatycznej posługi, za co wszyscy są mu wdzięczni.

  – Moje życie i moje kapłaństwo są złączone z Maryją. Urodziłem się w jej święto i posługiwałem jako kapłan w parafiach pod jej wezwaniem. Dziękuję Biskupowi Ordynariuszowi za braterskie serce, a wszystkim za modlitwę – powiedział na zakończenie Mszy św. bp E. Frankowski.

  Biskup Edward Frankowski urodził się 15 VIII 1937 r. w Kępie Rzeczyckiej k. Stalowej Woli. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r.

  Bp E. Frankowski   Bp E. Frankowski ks. Tomasz Lis /Foto Gość Jako wikariusz pracował w Hyżnem k. Rzeszowa i Jaśle. Następnie pełnił obowiązki proboszcza w parafiach Stalowej Woli: pw. Matki Bożej Różańcowej (1967-1975), pw. św. Floriana (od 1975-1978) i pw. Matki Bożej Królowej Polski (1978-92). W 1989 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej. Konsekracja odbyła się 5 marca 1989 r. w Stalowej Woli. W 1992 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej. Jako dewizę biskupią wybrał hasło: „Christus vincit” (Chrystus zwycięża).

  Bp Frankowski prowadził szeroko zakrojoną działalność społeczną. Bronił praw ludzi pracy, szczególnie podczas strajku w 1988 r. w Hucie Stalowa Wola. Organizował pomoc dla prześladowanych działaczy opozycji w okresie stanu wojennego. Przez długie lata był duszpasterzem „Solidarności”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół