• facebook
 • rss
 • Stróże prawa na medal

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 16.07.2017 18:40

  W Sandomierzu odbyły się uroczystości Wojewódzkiego Święta Świętokrzyskiej Policji, podczas których dziękowano stróżom prawa za ofiarną i pełną poświęceń służbę oraz wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i akty nominacyjne na kolejne stopnie policyjne.

  Święto rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. W Eucharystii, którą koncelebrowali policyjni kapelani modlono się w intencji bezpiecznej i dobrej służby dla świętokrzyskich policjantów.

  Msza św. w katedrze   Msza św. w katedrze ks. Tomasz Lis /Foto Gość We wspólnej modlitwie uczestniczyli liczni przedstawiciele parlamentarzystów, władze Komendy Głównej Policji Państwowej na czele z nadinsp. Andrzejem Szymczykiem, I zastępcą Komendanta Głównego Policji, przedstawiciele władz wojewódzkich, władze Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach na czele z insp. Dariuszem Augustyniakiem, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz licznie przybyli policjantki i policjanci wraz z rodzinami.

  Msza św. w intencji policjantów   Msza św. w intencji policjantów ks. Tomasz Lis /Foto Gość Nawiązując do przeczytanej Ewangelii, bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii powiedział, że każdy powinien być jak siewca z przypowieści Chrystusa. Ten siewca nie zatrzymuje się, lecz konsekwentnie podąża przed siebie, obficie rzucając ziarno.

  W przypadku chrześcijanina chodzi tu o ziarno dobra. Ono czasami nie będzie w stanie wykiełkować, ale nawet wtedy pozostanie ważnym znakiem, który dodaje otuchy i pociąga.

  - Dlatego nie zniechęcajcie się, jeśli owoce waszej pracy wypadają poniżej oczekiwań, albo ich nie widać. Statystyki są pomocne, ale nie uwzględniają wszystkiego. Musimy patrzeć na życie, na nasze dokonania i porażki w świetle wiary, dalej i szerzej. Bóg stosuje inną ekonomię, pomnaża to, co robi człowiek, dlatego żaden wysiłek nie idzie na marne - mówił biskup. - Kiedyś rodzice straszyli dzieci Milicją Obywatelską. Dzisiaj doświadczacie agresji i pomówień przy okazji manifestacji, jakie ochraniacie. Na podstawie pojedynczych przypadków konstruuje się negatywny obraz Waszej Służby. Wytrwajcie! Rzucajcie dalej ziarno dobra i pielęgnujcie je. Strzeżcie go w sobie i w innych - podkreślał hierarcha.

  W związku z przypadającym 16 lipca wspomnieniem liturgicznym Matki Bożej z Góry Karmel, kaznodzieja wspomniał o nabożeństwie szkaplerza, którego zewnętrznym wyrazem jest medalik, kawałek płótna lub szata.

  Bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że św. Jan Paweł II nosił szkaplerz od dziecka; miał go na sobie również w dniu zamachu. Ten zaplamiony krwią szkaplerz znajduje się dzisiaj w jednym z rzymskich kościołów.

  Kaznodzieja zachęcił policjantów do powierzenia się opiece Maryi, aby prowadziła ich do Chrystusa, broniła przed zagrożeniami i kształtowała serca w szkole miłosierdzia.

  Policjanci na znak wdzięczności za wieloletnie duchowe wsparcie wręczyli biskupowi K. Nitkiewiczowi statuetkę „Przyjaciel świętokrzyskiej Policji”.

  Wręczenie nominacji resortowych   Wręczenie nominacji resortowych ks. Tomasz Lis /Foto Gość Mszę świętą uświetniła swoją obecnością kompania honorowa policji wraz z resortową orkiestrą. Dalsza część policyjnego święta odbyła się na rynku Starego Miasta, gdzie wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty nominacyjne na kolejne stopnie policyjne.

  Uhonorowani mundurowi   Uhonorowani mundurowi ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pośród awansowanych był komendant sandomierskich policjantów Dariusz Chmielowiec, który otrzymał awans na stopień inspektora policji.

  Policjantom w tej podniosłej chwili towarzyszyły rodziny i bliscy.

  Występ orkiestry   Występ orkiestry ks. Tomasz Lis /Foto Gość Gratulacje dla świętokrzyskiego garnizonu, jednego z najlepszych w Polsce, przekazał I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk.

  Defilada pododdziałów   Defilada pododdziałów ks. Tomasz Lis /Foto Gość Uroczystość zakończył pokaz musztry paradnej i koncert policyjnej orkiestry. Popołudniu na Wiślanym Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego odbył się Piknik Policyjny, gdzie zaprezentowały się komendy powiatowe oraz poszczególne sekcje policyjne.

  Piknik policyjny   Piknik policyjny ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół