• facebook
 • rss
 • „Kryształowe Berło” za księcia Radziwiłła

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 02.07.2017 19:14

  Tegorocznym laureatem lokalnej nagrody za wybitną rolę w filmie historycznym został Leszek Teleszyński. Wyróżniono go za rolę w filmie "Potop".

  Od kilku lat Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin" organizuje spotkania, które mają przypominać o dawnej świetności siedziby rodu Ossolińskich. Niemalże w cieniu ruin renesansowego zamku po raz szósty zorganizowano Pikniki Rycerski.

  - Poszerzamy perspektywę naszego spotkania o elementy literackie. Tym razem finał Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Ossolinie, odbywa się pod hasłem „Dąbrowska znana i nieznana”. Zaś kolejnym wybitnym aktorem uhonorowanym za wybitne role w filmach historycznych jest pan Leszek Teleszyński, którego pamiętam w roli księcia Bogusława Radziwiłła w filmie "Potop" - tłumaczył Rafał Staszewski, jeden z organizatorów.

  Piknik tradycyjnie rozpoczął się Mszą świętą w ossolińskiej kaplicy z udziałem rycerstwa i orkiestry górniczej Grupy Azoty „Siarkopol”. Podczas tegorocznego pikniku organizatorzy wręczyli nagrody im. Jerzego Ossolińskiego, którymi honorowano osoby i instytucje wnoszące wkład w zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Ossolina. Wśród wyróżnionych znalazła się także nasza sandomierska redakcja "Gościa Niedzielnego".

  Rycerskie pokazy   Rycerskie pokazy ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas inscenizacji historycznych można było obejrzeć pokazy walk, uzbrojenia, strojów i tańców dworskich z XVII wieku, przygotowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów, a także prezentacje kultury wojowników japońskich okresu „Edo”, w której odtwarzaniu specjalizuje się tarnobrzeska grupa rekonstrukcyjna „KATANA”.

  Następnie wręczono „Kryształowe Berło” aktorowi Leszkowi Teleszyńskiemu.

  Nagroda dla aktora za wybitną rolę historyczną   Nagroda dla aktora za wybitną rolę historyczną ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Z planu „Potopu” pamiętam przygotowania do słynnego pojedynku z Kmicicem. Zdjęcia miały być nagrywane obok wsi Wiszenka koło Kijowa na rozlewiskach Dniepru. Gdy tam zajechaliśmy, one nie bardzo wysychały i trzeba było czekać. Byliśmy tam prawie miesiąc, potem za szybko wyschły i zdjęcia do słynnej sceny nagraliśmy na lotnisku pod Łodzią - wspominał Leszek Teleszyński.

  Aktor musiał odpalić armatnią salwę   Aktor musiał odpalić armatnią salwę ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Bardzo cenię sobie to wyróżnienie, tym bardziej, że jest to nagroda od publiczności. Grałem wiele ról i jedni bardziej kojarzą mnie z filmem „Trędowata” a inni z „Potopem”. To miłe, że mimo upływ lat ciągle te role są popularne i lubiane przez widzów - podkreślał aktor.

  Następnie swoje umiejętności zaprezentowali finaliści Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania, którzy prezentowali wybrane fragmenty z dzieł Marii Dąbrowskiej.

  Podsumowanie biegów   Podsumowanie biegów ks. Tomasz Lis /Foto Gość W trakcie Pikniku odbył się także II Międzynarodowy Bieg Rycerski o Puchar Kanclerza Jerzego Ossolińskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół