• facebook
 • rss
 • Z sercem dla serca

  Radosław Litwin

  dodane 19.06.2017 07:18

  Katarzyna Chrapko, uczennica pierwszej klasy LO w Nisku, zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie „Młody Innowator.”

  Uroczysta gala, podsumowująca dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu odbyła się Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. Katarzyna zajęła pierwsze miejsce w kategorii liceów ogólnokształcących za pracę dotyczącą terapii serca.

  Głównym celem i motywacją do prowadzenia przez nią badań jest chęć niesienia pomocy ludziom, w szczególności potrzeba stosunkowo niedrogich, nieinwazyjnych sposobów leczenia zawału mięśnia sercowego.

  Konkurs organizowany jest przez Federację Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT, Towarzystwo Kultury Technicznej oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

  Najlepsze prace są przedstawiane na krajowych i międzynarodowych wystawach wynalazków. Patronat honorowy nad konkursem objęła minister edukacji narodowej Anna Zalewska, a patronat medialny - „Przegląd Techniczny” - najstarsze polskie czasopismo techniczne.

  Prace uczniów oceniało grono wybitnych naukowców, specjalistów i inżynierów pod przewodnictwem prezes FSN - NOT Ewy Mańkiewicz - Cudny. Innowacyjne rozwiązanie licealistki z Niska spotkało się z dużym zainteresowaniem. Została ona zaproszona na Międzynarodową Warszawską Wystawę Wynalazków, która odbędzie się w październiku na Politechnice Warszawskiej.
  W czasie gali młodą wynalazczynie wspierali dyrektor LO w Nisku Jerzy Stelmach i opiekun naukowo dydaktyczny Krzysztof Śnieżek.

  Kasia omawia swoją pracę   Młody innowator
  Kasia omawia swoją pracę
  LO w Nisku
  Do tegorocznych sukcesów Katarzyny Chrapko należy także nagroda za pracę „Wykrywacz smogu elektromagnetycznego i badanie promieniowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych”. Otrzymała ją podczas uroczystego podsumowania ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Warszawie. Nagrodą było zaświadczenie upoważniające do wstępu na wybrane wyższe uczelnie oraz list gratulacyjny Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Za projekt „Badania nad zastosowaniem infradźwięków do diagnozy i bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka” Katarzynę nagrodzono zaś Honorowym Wyróżnieniem Olimpiad Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół