• facebook
 • rss
 • Szaleniec Boży

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 10.06.2017 22:05

  "Niedokończony portret" to tytuł najnowszej książki Doroty Kozioł.

  Publikacja poświęcona jest postaci zmarłego przed rokiem ks. Michała Józefczyka, pierwszego i wieloletniego proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

  Promocja książki odbyła się na zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Miejsce to jest nieprzypadkowe, gdyż ks. Józefczyk bardzo lubił niepowtarzalny urok i nastrój zamkowej kaplicy, w której niejednokrotnie sprawował Msze św., w parku dzikowskim zaś przez szereg lat przewodniczył młodzieżowej Drodze Krzyżowej, odprawianej w Wielki Piątek - Dorota Kozioł wyjaśniła wybór miejsca promocji swej książki.

  Odnosząc się do tytułu publikacji podkreśliła, iż nie zamierzała pisać klasycznej biografii, ani tym bardziej pracy o charakterze naukowym. Na podstawie wysłuchanych wspomnień osób, które zetknęły się z ks. Michałem, zebranych materiałów, powstał szereg opowieści o nieżyjącym serbinowskim proboszczu.

  W promocji uczestniczył ks. Jan Biedroń   W promocji uczestniczył ks. Jan Biedroń Marta Woynarowska /Foto Gość - Zapewne o ks. Józefczyku powstanie jeszcze wiele książek, w tym także naukowych biografii, ale ta pierwsza zawsze będzie szczególna, gdyż do niej przyszli autorzy zmuszeni będą się odwoływać - zauważył we wprowadzeniu do spotkania gospodarz miejsca Tadeusz Zych, dyrektor tarnobrzeskiego muzeum.

  W promocji uczestniczył następca ks. Józefczyka, obecny proboszcz parafii na os. Serbinów ks. Jan Biedroń. - We wstępie do książki biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz nazwał ks. Michała szaleńcem Bożym. Jest to piękne określenie, bardzo głębokie i odzwierciedlające jego bogatą posługę. Szaleńcy tego rodzaju mają to do siebie, że widzą więcej i wcześniej niż inni. Oni wybiegają do przodu, wyznaczając pozostałym szlaki. I tak też było w przypadku ks. Józefczyka - powiedział ks. Jan Biedroń. - Zostawił po sobie wiele dzieł wpisanych w obraz Tarnobrzega - kościół, hospicja, szkoły, przedszkola. Poprzez nie codziennie czuję jego obecność. W nich bowiem zostawił cząstkę siebie - dodał.

  Na spotkanie przybyło wiele osób, którym zmarły nadal jest bliski   Na spotkanie przybyło wiele osób, którym zmarły nadal jest bliski Marta Woynarowska /Foto Gość Promocji towarzyszyła prezentacja multimedialna, na którą złożyło się kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć, ukazujących całą drogę życiową ks. M. Józefczyka, począwszy od wczesnych lat dziecinnych po ostatnie niemal dni.

  Z uwagi na szczególny kult Matki Bożej, jaki był widoczny w życiu i nauczaniu zmarłego kapłana, zabrzmiały pieśni maryjne w wykonaniu Julii i Michaliny Tworek.

  Dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na dokończenie budowy hospicjum na tarnobrzeskim osiedlu Miechocin, którego powstanie było wielkim pragnieniem ks. Michała Józefczyka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół