Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ślady na afrykańskiej ziemi

Nie myślał o misjach. Tym bardziej o nich nie marzył. Ta myśl przyszła nagle i trwa. Jak sam podkreśla jest człowiekiem niesłownym, bo początkowo miał jechać do Kamerunu na 6 lat, a zrobiło się już trzydzieści

Dziś i jutro

Diecezja, gdzie posługuje bp Jan Ozga rozciąga się na 37 tys. km², najdalsza misja znajduje się około 370 km od stolicy diecezji. Diecezja podzielona jest na 5 sektorów duszpasterskich w których posługuje 44 kapłanów. Znaczącą siłą ewangelizacyjną są katechiści świeccy, których posługuje około 450 na terenie całej diecezji. – Obecnie zakończyliśmy II Synod diecezjalny, który poświęcony był młodym.

Ślady na afrykańskiej ziemi   Praca katechistów Archwium misyjne Przebiegał pod hasłem „Dokąd idziesz młody człowieku na skrzyżowaniu życia”. Teraz przed nami czas realizacji jego postanowień, czyli pracy nad zaangażowaniem młodych w strukturach Kościoła i w dzieło ewangelizacji. To duże zadanie dla nas, aby stworzyć kolejne zastępy katechistów i pracować nad sprawą powołań. Od tego zależy jakość duszpasterstwa – opowiada biskup. Wspomina, że każdego roku w stolicy diecezji zbiera się grono osób, które wypracowują plan duszpasterski na nadchodzący rok. – Każdy może podzielić się spostrzeżeniami, uwagami, wskazać na ważne sprawy. Dyskutują nad tym księża, siostry zakonne i katechiści. Potem ten plan realizowany jest na parafiach, w szkołach i poszczególnych misjach i wioskach. To nas łączy w podążaniu w jednym kierunku – podkreśla biskup-misjonarz.

Ślady na afrykańskiej ziemi   Wielki zadaniem jest budowa studni i wodociągów Archwium misyjne Wielkim projektem realizowanym przez diecezję jest budowa wodociągów. – Codziennym zadaniem rodziny ludów lasu jest przeżyć z dnia na dzień. Każdego ranka mężczyźni wychodzą do lasu polować lub ścinać drzewa, kobiety zaś idą pracować na małych poletkach, gdzie uprawiają kukurydzę, maniok czy orzeszki ziemne. Dzieci zanim pójdą do szkoły muszą iść po wodę, często zajmuje im to kilka godzin. Wieczorem cała rodzina siada wspólnie do posiłku, który najczęściej spożywany jest raz na dzień. Od 15 lat pracujemy nad budową wodociągu, który by dostarczał dobrą, zdrową wodę do poszczególnych miejscowości. Trzeba pamiętać, że większość niebezpiecznych chorób przenoszona jest przez brudną wodę, dlatego budowa wodociągu jest tak ważna i pilna. Szukamy więc partnerów, którzy nam w tym dopomogą – wskazuje biskup.

Kilka lat temu bp Jan Ozga został odznaczony przez prezydenta Kamerunu Paula Biye najważniejszym odznaczeniem kraju Orderem Kawalera Zasług dla Kamerunu, za wkład we wszechstronnie pojęty rozwój kraju, m.in. w szkolnictwo, służbę medyczną oraz w troskę o dostępność wody pitnej dla ludności wschodniego Kamerunu.

Bp Jan Ozga ur. 1956 r. w Woli Raniżowskiej został wyświecony na kapłana w 1981 r. W Kamerunie pracuje od 1988 r. Przez 9 lat pracował przy tworzonym sanktuarium maryjnym. Następnie w 1997 r. został mianowany biskupa w diecezji Doumé-Abong’Mbang. Jego dewizą są słowa Ut unum sint - „Aby byli jedno”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy