• facebook
 • rss
 • Peleton dobra i życzliwości

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 03.06.2017 15:13

  Ponad 900 osób stanęło na starcie rajdu rowerowego organizowanego z inicjatywy bp Krzysztofa Nitkiewicza dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu

  Po raz ósmy odbył się Sandomierski Rajd Papieski. Rowerowi pielgrzymi pojechali pośród sadów z Sandomierza przez Obrazów, Świątniki, Goźlice, Włostów, Opatów do Zochcinka.

  Przy pięknej słonecznej pogodzie od samego rana miłośnicy rowerowych wypraw gromadzili się pod sandomierskim Ratuszem, skąd wyruszał rowerowy rajd. Tym razem miejscem docelowym był Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku.

  Ósma edycja imprezy potwierdziła, że cieszy się ona wielkim zainteresowaniem i co roku na starcie stają rowerzyści niemal z całej diecezji.

  I tym razem przybyli rowerzyści z Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Gorzyc i innych miejscowości diecezji. Dodatkowo do Zochcinka wyruszyły rowerowe kolumny z Klimontowa i Ostrowca Świętokrzyskiego. Rajd papieski rozpoczęła wspólna modlitwa i błogosławieństwo bp K. Nitkiewicza.

  Rozpoczęcie modlitwą i pasterskim błogosławieństwem   Rozpoczęcie modlitwą i pasterskim błogosławieństwem ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  - Jest to kolejna rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu i chcemy ją upamiętnić jak zawsze poprzez wspólne rowerowe wędrowanie. Święty Papież zalecał troskę o ducha i ciało, gdyż tak zostaliśmy stworzeni i jedno potrzebuje drugiego - podkreślał biskup Krzysztof Nitkiewicz, podczas rozpoczęcia Rajdu.

  Bp K. Nitkiewicz wśród uczestników Rajdu   Bp K. Nitkiewicz wśród uczestników Rajdu ks. Tomasz Lis /Foto Gość Tym razem rowerzyści mieli do pokonania 48 kilometrową trasę. Na trasę wyruszyli przede wszystkim młodzi cykliści, ale nie brakowało także i seniorów, jak również całych rodzin. Wśród rowerzystów wystartowały grupy parafialne, księża, klerycy z rektorem Seminarium Duchownego, siostry zakonne.

  Na sandomierskim starcie, jak co roku, stanął inicjator Rajdu bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z przedstawicielami władz parlamentarnych, samorządowych i instytucji społecznych oraz gwiazda polskiego kolarstwa Zbigniew Piątek.  

  Sandomierski Rajd Papieski wyruszył po raz ósmy   Sandomierski Rajd Papieski wyruszył po raz ósmy ks. Tomasz Lis /Foto Gość W miejscach odpoczynku uczestnicy Rajdy byli gościnnie podejmowani przez parafian ze Świątnik, Goźlic, Włostowa oraz Opatowa.

  - Po raz kolejny mam możliwość uczestniczenia w tym rajdzie. Jest to wspaniała inicjatywa, która jak widzimy łączy bardzo wiele osób. Doskonała organizacja pozwala nam wspaniale spędzić czas - podkreślał olimpijczyk, kolarz Zbigniew Piątek.

  Kolarze byli witani i goszczeni na trasie rajdu   Kolarze byli witani i goszczeni na trasie rajdu ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Ten Rajd Papieski integruje i łączy nie tylko tych, którzy bezpośrednio w nim uczestniczą, ale również ludzi witających kolarzy po drodze i przyjmujących bardzo gościnnie uczestników rajdu w parafiach: wodą, ciastem i różnymi potrawami. To jest naprawdę budowanie wspólnoty, można by powiedzieć, że to taki peleton dobra i życzliwości, która powinna być rozwijana w codziennym życiu - podkreślał bp K. Nitkiewicz podczas rajdu.

  Uczestnicy rajdu   Uczestnicy rajdu - Po raz kolejny mam możliwość uczestniczenia w tym rajdzie. Jest to wspaniała inicjatywa, która jak widzimy łączy bardzo wiele osób. Doskonała organizacja pozwala nam wspaniale spędzić czas - podkreślał Zbigniew Piątek.

  Na tresie rajdu   Na tresie rajdu ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  Podsumowanie Rajdu nastąpiło w Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku. Na zakończenie podziękowano organizatorom i służbom dbającym o bezpieczeństwo całej imprezy oraz sponsorom.

  Wręczono także okolicznościowe nagrody i upominki dla najbardziej wytrwałych, najmłodszych i najstarszych uczestników wspólnej wyprawy. Najstarszym uczestnikiem Rajdu był 80-letni Zenon Ramus z Sandomierza, zaś najmłodszym 10-letni Paweł Sagan z Tarnobrzega.

  - Codzienny ruch w tym jazda na rowerze pozwalają mi utrzymać dobrą formę. Wszystkim polecam zamiast wizytę u lekarza trochę ruchu, a zdrowie mamy gwarantowane - przekonywał Zenon Ramus, który brał udział we wszystkich sandomierskich rajdach

  Trasa rajdu wiodła z Sandomierza do Zochcinka   Trasa rajdu wiodła z Sandomierza do Zochcinka ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  - Jestem po raz trzeci na rajdzie. Przyjechaliśmy z grupą przyjaciół. Dopisuje nam wspaniała pogoda. Zamierzamy także wrócić na rowerach do Sandomierza - podkreślała Karolina.

  Organizatorami Rajdu byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, Urząd Miasta i Burmistrz Sandomierza oraz MOSiR w Sandomierzu.

  Papieski rajd rowerowy, odbywa się w rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Diecezji Sandomierskiej w 1999 r.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół