• facebook
 • rss
 • 61 lat na misjach

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 19.05.2017 11:34

  - Jezuici nauczyli mnie, jak być księdzem i zakonnikiem, ale nie nauczyli mnie, jak być kardynałem... - napisał Janowi Pawłowi II kard. Kozłowiecki.

  Na wystawę o kard. Adamie Kozłowieckim pt. „Książę Kościoła Kardynał Adam Kozłowiecki SJ” do Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli zapraszają biblioteka Wydziału Zamiejscowego KUL oraz z Muzeum kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Obie te instytucje wraz Miejską Biblioteką Publiczną w Stalowej Woli włączyły się tym samym w obchodzoną w tym roku 10. rocznicę śmierci kardynała.

  Wystawa jest przyjemna do oglądania, gdyż jest barwna, zawiera sporo archiwalnych zdjęć i nie jest przeładowana tekstem.

  - Jej część była prezentowana w Europejskim Parlamencie - powiedziała z dumą Joanna Kopacz, kurator wystawy.

  Kard. Adam Kozłowiecki był najstarszym polskim misjonarzem. Na misjach spędził ponad 61 lat. Przyjął obywatelstwo zambijskie, a Zambijczycy, którym służył niezwykle ofiarnie, uważali go za swojego.

  Wystawa czynna jest od końca maja   Kardynał
  Wystawa czynna jest od końca maja
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Ludzie, którzy poznali kard. Adama, pozostawali pod urokiem jego osobowości, prostoty, a także niezwykłego poczucia humoru. Nawet w liście, w którym dziękował Janowi Pawłowi II za wyniesienie do godności kardynalskiej, nie powstrzymał się od dodania kilku słów w swoim stylu: „Jezuici nauczyli mnie, jak być księdzem i zakonnikiem, ale nie nauczyli mnie, jak być kardynałem...” - wspomina ks. Daniel Koryciński, dyrektor Muzeum kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.

  Do Polski po raz pierwszy po wojnie kard. Kozłowiecki przyjechał w 1969 r. Potem jeszcze kilka razy odwiedzał ojczyznę, m.in. z okazji podróży apostolskich Jana Pawła II. W 1979 r. koncelebrował Mszę św. z papieżem na terenie obozu Auschwitz-Birkenau, a z kolei w 1997 r. w Kaliszu wraz z innymi więźniami z Dachau.

  Kard. Adam Kozłowiecki zmarł 28 września 2007 r. w szpitalu w Lusace.

  Wystawa czynna jest do końca maja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół