• facebook
 • rss
 • Symboliczne słońce

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 14.05.2017 10:36

  W stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie mieszkańcy tarnobrzeskiego osiedla Miechocin przeżywali doniosłą uroczystość.

  Po czteroletnim remoncie oddana została kapliczka przy ul. Żniwnej. Powróciła do niej także kopia obrazu Matki Bożej Dzikowskiej, która przeszła gruntowną konserwację.

  Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny, koncelebrowana przez o. Stanisława Obarę OP i ks. Wiesława Jurka pod przewodnictwem ks. Mariusza Telegi, proboszcza miechocińskiej parafii.

  - Rozpoczynamy dzisiaj cykl nabożeństw fatimskich, wpisujących się w obchody stulecia objawień Matki Bożej. Podczas nich będziemy starali się przybliżyć sobie przesłanie płynące z Fatimy, które dzisiaj papież Franciszek interpretował na nowo podczas Mszy kanonizacyjnej Hiacynty i Franciszka - mówił w homilii ks. Mariusz Telega.

  Przypomniał także historię objawień Maryi, ukazującej się Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi oraz Jej słowa, skierowane do całego świata poprzez trójkę dzieci.

  - Prawda o Bożej miłości do ludzi przypomina całość orędzia fatimskiego. Kiedy 100 lat temu Piękna Pani ukazała się dzieciom, przypomniała, że Bóg troszczy się nie tylko o świat, troszczy się o każdego człowieka. Ludzie niestety o tym zapomnieli, dlatego posłał Maryję. To nie jest przypadek, że o miłości Boga przypomina Matka Bożego, bo to przecież i nasza Matka - podkreślił ks. M. Telega.

  Na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz poświęcił odnowiony obraz, który w procesji został przeniesiony do kapliczki przy ul. Żniwnej. Jako pierwsze poniosły go przedstawicielki Stowarzyszenia Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego, następnie zaś Legion Maryi, mężczyźni, kobiety, młodzież.

  Jako ostatni obraz przejęli Józef Kaczyński, Bogusław Kowalczuk, Józef Martyna oraz Waldemar Stępak - osoby najmocniej zaangażowane w prace przy remoncie kapliczki. Podczas procesji wierni odmawiali Różaniec, przeplatany pieśniami maryjnymi. Uroczystość swoją grą uświetniła Miejska Orkiestra Dęta.

  Nabożeństwo zakończyło odśpiewanie Litanii loretańskiej, w czasie której ukazało się słońce. - To taki symboliczny, niezwykle miły i wymowny znak - nie krył radości Waldemar Stępak, inicjator odnowienia kapliczki, przewodniczący zarządu osiedla Miechocin.

  Remont zabytkowej kapliczki, pochodzącej z 1883 r., trwał blisko cztery lata. W tym czasie konserwacji został także poddany obraz, będący ludową kopią cudownego wizerunku Matki Bożej Dzikowskiej, którą nieodpłatnie przeprowadziła Katarzyna Stępień z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

  - Obok pani Katarzyny, słowa ogromnej wdzięczności należą się: Genowefie i Krzysztofowi Rawskim, Danucie i Józefowi Kaczyńskim, Annie i Andrzejowi Stępniom, Beacie i Józefowi Martynom, Jolancie i Pawłowi Hałkom, Krystynie i Kazimierzowi Zaworskim, Bogusławie i Antoniemu Sikoniom, Elżbiecie i Antoniemu Olszewskim, Helenie Barnaś-Półrolniczak, Bogusławowi Kowalczukowi z synem Markiem, Zbigniewowi Urbaniakowi, Marianowi Niezgodzie, Andrzejowi Rawskiemu, Marzenie Foc, Barbarze Łukaszek, Henrykowi Zelikowi, a także Zarządowi Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie - Oddział w Tarnobrzegu, Zarządowi Zakładów Chemicznych „Siarkopol”, Zarządowi Zakładu Mechanicznego „Siarkopol”, Bankowi Spółdzielczemu w Tarnobrzegu, Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki „Siarkopol”, Zakładom Chemicznym ANSER, Zarządowi Tarnobrzeskich Wodociągów, Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu „Trans Dźwig” w Tarnobrzegu, „Ogrodowi Cytrynek” oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół WSD w Sandomierzu - wyliczył Waldemar Stępak.

  O historii kapliczki i obrazu więcej pod adresem http://sandomierz.gosc.pl/doc/3873681.Wotum-dla-Matki

  oraz w numerze 20 „Gościa Sandomierskiego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół