• facebook
 • rss
 • Piękny Jasiek z Wrzaw

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 12.05.2017 14:06

  We Wrzawach otwarto trzeci fasolowy sezon.

  W tym roku będzie on przebiegał pod hasłem „Piękny Jasiek dla turysty”. Stowarzyszenie Producentów Fasoli Wrzawskiej „Piękny Jaś” zaprezentowało żmudny proces uprawy fasoli i tajemnicę wielowiekowej tradycji mającej wpływ na niepowtarzalny smak i walory odżywcze tego warzywa.

  Leszek Kawalec zaprezentował z kolei sadzenie "Pięknego Jasia"   Fasolowy sezon
  Leszek Kawalec zaprezentował z kolei sadzenie "Pięknego Jasia"
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Chcemy promować naszą fasolę, by znalazła się w każdym polskim domu zarówno ze względu na jej walory smakowe jaki i duże wartości odżywcze. Wyrażamy też nasze niezadowolenie z psucia opinii wrzawskiej fasoli przez tańszy, ale dużo gorszy produkt chiński - powiedział wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

  Wkrótce na tym polu wzejdzie fasola   Fasolowy sezon
  Wkrótce na tym polu wzejdzie fasola
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  W gminie Gorzyce rocznie produkuje się kilkaset ton fasoli, z tego 25 ton „Pięknego Jasia” sprzedawanego jako produkt certyfikowany. W 2011 r. wrzawska fasola została wpisana na unijną listę jako Chroniona Nazwa Pochodzenia.

  Szeroka gama fasolowych produków   Fasolowy sezon
  Szeroka gama fasolowych produków
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Obecnie Stowarzyszenie Producentów Fasoli Wrzawskiej „Piękny Jaś” zrzesza 9 członków produkujących certyfikowaną fasolę oraz 20, którzy robią to bez unijnego emblematu. W sumie w gminie „Pięknego Jasia” uprawia około 250 rolników. Fasolę uprawiają również rolnicy w sąsiednich gminach: Radomyślu nad Sanem i Zaleszanach.

  Spotkanie w Domu Kultury we Wrzawach zwieńczyła degustacja dań przygotowanych przez szefów kuchni z restauracji z Tarnobrzega, Sandomierza i Dwikóz. Mistrzowie zaprezentowali swoje popisowe dania z fasoli, którymi będą raczyć gości w nadchodzącym sezonie turystycznym.

  I fasolowe słodycze   Fasolowy sezon
  I fasolowe słodycze
  Andrzej Capiga /Foto Gość

   

   

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: FASOLA, WRZAWY

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół