• facebook
 • rss
 • Konstytucja jak żywa

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 03.05.2017 20:07

  "Witaj, Majowa Jutrzenko" to historyczno-rodzinne wydarzenie nawiązujące do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  W dzielnicy Stalowej Woli - Rozwadowie - zorganizowało je Muzeum Regionalne. Tego dnia do zgromadzonych na rozwadowskim rynku przemówiły postacie historyczne, współtworzące tę jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Otworzono bowiem żywy obraz nawiązujący do dzieła Jana Matejki - "Konstytucji 3 Maja 1791". Widowisko przybliżyło istotę i kulisy powstawania konstytucji oraz ukazało entuzjazm po jej uchwaleniu. Inscenizację zwieńczyło odtańczenie, zgodnie ze staropolskim obyczajem, "chodzonego", czyli poloneza.

  Odczytanie treści konstytucji   Odczytanie treści konstytucji Andrzej Capiga /Foto Gość Była też trzeciomajowa parada (z udziałem Orkiestry Dętej MDK, aktorów w strojach z epoki, mieszkańców, młodzieży szkolnej, harcerzy, strażaków z miejscowej OSP), inspirowana tradycjami międzywojennego Rozwadowa, oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych i znanych szlagierów z okresu międzywojennego. Na rozwadowskim rynku nie zabrakło również stoisk z regionalnymi wyrobami rękodzielniczymi. W ogródku kawiarnianym można było się napić się kawy i zjeść ciastko.

  Żywy obraz   Żywy obraz Andrzej Capiga /Foto Gość Wcześniej w bazylice konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski odprawiona została Msza św. za ojczyznę i mieszkańców Stalowej Woli, a zaraz po niej odbył się XXIX Międzynarodowy Bieg Konstytucji 3 Maja, zorganizowany przez Katolicki Klub Sportowy Victoria.

  Wieczorem na scenie przed MDK wystąpił zespół Piersi. Odbył się też pokaz sztucznych ogni.

  «« | « | 1 | » | »»
  3 maja w Stalowej Woli

  3 maja w Stalowej Woli

  Foto Gość DODANE 03.05.2017 AKTUALIZACJA 03.05.2017

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół