• facebook
 • rss
 • Godny patron

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 07.04.2017 12:00

  Tadeusz Seweryn brał aktywny udział, 3 listopada 1918 r. w rozbrajaniu żołnierzy austriackich w Janowie Lubelskim.

  Obchody 100 - lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim rozpoczęły się Eucharystią w sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, której przewodniczył proboszcz ks. Jacek Staszak. Razem z nim modlił się też ks. Grzegorz Bzdyrak, absolwent  tego liceum.

  Goście wysłuchali 60 referatów   Jubileusz
  Goście wysłuchali 60 referatów
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Obchodzimy dziś 100 - lecie naszego liceum, szkoły która zawsze miała i nadal ma duże znaczenie w janowskim środowisku. Jest z nami wielu absolwentów i nauczycieli tej szkoły. Dziś chcą podziękować Bogu za lata w niej spędzone. Jemu też polecamy wszystkich zmarłych pracowników i uczniów, żyjących zaś powierzamy Jego opiece - powiedział proboszcz.

  Stulatka ma się dobrze...   Jubileusz
  Stulatka ma się dobrze...
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  W szkole, podczas oficjalnej już części, aula na drugim piętrze otrzymała imię prof. Tadeusza Seweryna. Niestety nie została odsłonięta została tablica poświęcona profesorowi, gdyż jego wnuk, Krzysztof Kulisiewicz, nie przybył z bardzo ważnych rodzinnych powodów.

  Uczestnicy konferencji poświęconej 100 - leciu szkoły zostali jednak szczegółowo zapoznani z sylwetką prof. Tadeusza Seweryna.

  - Patronem auli jest osoba mało znana we współczesnym Janowie Lubelskim, a przed prawie wiekiem przyczyniła się istotnie do podniesienia prestiżu janowskiego Gimnazjum Filologicznego, czyniąc zeń lokalne centrum życia kulturalno-artystycznego - uzasadniał wybór Andrzej Albiniak ze Stowarzyszenie „Ad Astra”, jego z organizatorów jubileuszowego spotkania i konferencji.

  ...o czym mówi wystawa w szkole   Jubileusz
  ...o czym mówi wystawa w szkole
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Tadeusz Seweryn był żołnierzem Legionów. W janowskim Gimnazjum Filologicznym uczył niemieckiego i łaciny. Prawdopodobnie także rysunków, historii i geografii. Dzięki jego zaangażowaniu, już w 1918 r., przy janowskim gimnazjum powstało muzeum szkolne.

  - To dzięki materiałom zgromadzonym przez Tadeusza Seweryna wiemy, co dokładnie śpiewano na podjanowskich weselach przed około wiekiem, wiemy też jak wyglądały ówcześnie obrzędy kolędnicze (znamy chociażby pełną treść Herodów z Potoka) - dodał pan Andrzej.

   

  Więcej o patronie i jubilatce w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 23 kwietnia).

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół