Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Oscarowy dywan dla nauczycieli

Mariusz Zyngier z Połańca wyróżniony w konkursie Światowej Nagrody Nauczycielskiej.

Tegoroczny finał The Global Teacher Prize, czyli prestiżowego plebiscytu dla nauczycieli, odbył się w Dubaju. W gronie TOP 50, czyli najlepszej pięćdziesiątki nauczycieli z całego świata, znalazł się wykładowca przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół w Połańcu. - Do startu namówili mnie moi uczniowie i wychowankowie, którzy zdobywali najlepsze miejsca na europejskich konkursach technicznych i innowacyjnych. To oni tak naprawdę zapracowali na ten sukces, zdobywając nagrody od kilku lat. Bez nich nie byłoby też mojego sukcesu - komentuje swój awans pan Mariusz.

Edukacyjne warsztaty

Oscarowy dywan dla nauczycieli   Warsztaty z robotyki Archiwum prywatne Mimo że nie znalazł się w ścisłym finale, to jednak sam wyjazd na uroczystą galę do Dubaju i udział w odbywającej się tam konferencji na temat efektywności edukacji był niesamowitym doświadczeniem. Połaniecki pedagog stał się także ambasadorem światowej edukacji na Polskę. - Chyba do samego momentu uczestnictwa w konferencji w Dubaju nie zdawałem sobie sprawy, jak różne problemy, priorytety i warunki pracy mogą mieć nauczyciele w różnych częściach świata. Wydaje się, że nauczyciel to standardowa klasa, tablica, książka, może dziś już komputer i inne środki dydaktyczne oraz klasa uczniów. Tymczasem każdy z nas, którzy przybyliśmy do Dubaju, zmaga się z innymi problemami i trudnościami we wspólnym dziele, jakim jest edukacja i wychowanie młodego człowieka - opowiadał Mariusz Zyngier.

Pobyt w Dubaju to była nie tylko finałowa gala konkursu na najlepszego nauczyciela, ale także kilka dni wytężonej pracy nad tematyką edukacji.

Oscarowy dywan dla nauczycieli   Globar Teacher Prize w Dubaju Archiwum prywatne Pierwsze dwa dni światowej konferencji poświęcone były warsztatom na temat kształcenia kreatywności. - Zostaliśmy podzieleni na grupy, w których mieliśmy opracować scenariusz dobrego i efektywnego kształcenia kreatywnego. W mojej grupie mieliśmy trochę trudności, bo, jak się okazało, byliśmy nauczycielami na różnych poziomach kształcenia. W mojej grupie byli muzycy, plastycy uczący dzieci na etapie szkoły podstawowej. Ja natomiast pracuję już niemal z dorosłymi uczniami w zakresie przedmiotów zawodowych, więc początkowo trudno było znaleźć wspólne odniesienie, ale z czasem już szło dobrze. Pracowaliśmy także nad wypracowaniem metod kształcenia globalnego, czyli wypracowanie w uczniach otwartych postaw na różnorodność kulturową czy rasową - dodaje nauczyciel.

Oscarowy dywan dla nauczycieli   Globar Teacher Prize w Dubaju Archiwum prywatne Przez kolejne dwa dni odbywało się Globalne Forum Edukacji, gdzie ponad 2 tys. osób wymieniało się doświadczeniami związanymi z procesem edukacji i wychowania. - Na to spotkanie przybyło ponad 40 ministrów edukacji z całego świata i prawdziwa śmietanka osób ze świata edukacji. Polskę reprezentowaliśmy wspólnie z Jolą Okuniewską, która była nominowana do TOP 50 w ubiegłym roku. Szkoda, że nie przybył nikt z naszego ministerstwa edukacji, choć byli zaproszeni - opowiada Mariusz Zyngier.

Także na tym etapie konferencji odbywały się spotkania tematyczne i prace w grupach. - Ja uczestniczyłem w grupie dotyczącej mojego zakresu nauczania, czyli na warsztatach z robotyki, zaś Jola na spotkaniach dotyczących edukacji młodszych dzieci - dodaje. Jak podkreśla, była to niesamowita okazja do wymiany doświadczeń w zakresie kształcenia, ale także codziennych nauczycielskich problemów. - Podczas wielu spotkań była okazja odświeżyć znajomość różnych języków i wymienić codzienne doświadczenia. Zdałem sobie sprawę, jak inaczej wygląda praca nauczyciela z Tokio, który uczy dzieci przemysłowców i bankowców, który dysponuje najlepszymi zdobyczami techniki i informatyki, a jak praca nauczyciela z dżungli w Brazylii, który codziennie do szkoły płynie wiosłową łodzią, bo na silnikową go po prostu nie stać - opowiada pedagog z Połańca.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy