• facebook
 • rss
 • Premie dla rolników

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 20.03.2017 08:41

  Ruszył nabór wniosków o rolnicze dopłaty. W Sandomierzu utworzono zamiejscowy punkt Biura Wsparcia Inwestycyjnego.

  Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich na 2017 rok. W Sandomierzu pierwsi rolnicy już wypełnili odpowiednie dokumenty o unijne wsparcie. – Nabór wniosków trwa dwa miesiące od 15 marca do 15 maja. Ostatecznym terminem kiedy można złożyć wniosek jest dzień 9 czerwca, jednak ci którzy złożą wniosek po 15 maja będą mieć pomniejszaną przysługującą kwotę płatności o 1 procent za każdy roboczy dzień opóźnienia.

  Dlatego zachęcamy rolników do tego aby nie odkładali decyzji o składanie wniosków na ostatnią chwilę. Nasi pracownicy w powiatowym biurze oczekują na rolników i są gotowi do wszelkiej pomocy. Pierwszego dnia wpłynęło do naszego biura 60 wniosków. Spodziewany się blisko 9 tys. wniosków – poinformował Waldemar Matuszczak, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restukruryzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu.

  W tym roku wprowadzono kilka zmian w systemie wsparcia bezpośredniego. Do najważniejszych należą te związane z produkcją. Pierwszą taką zmianą, może mniej istotną jest taka, że nie jest wymagany podpis rolnika na załączniku graficznym. Który do tej pory był obowiązkowy.

  Poza tym, w tym roku płatność do powierzchni upraw wysoko białkowych została zastąpiona płatnością do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno. Kolejną zmianą. Która może dotknąć rolników w naszym regionie jest taka, że w tym roku nie ma już wsparcia do produkcji niektórych owoców miękkich a dokładnie malin. Pozostaje natomiast niezmienne dopłata do powierzchni upraw truskawek – dodaje Waldemar Matuszczak.

  W Sandomierzu powstał także zamiejscowy punkt Biura Wsparcia Inwestycyjnego. Jest to duże udogodnienie dla okolicznych rolników, którzy już nie muszą wyjeżdżać do Kielc, aby składać wnioski o pomoc w finansową lub dofinansowania w ramach realizowanych projektów związanych z modernizacją swoich gospodarstw lub nowych działań inwestycyjnych.

  Pomoc dla rolników   Pomoc dla rolników Henryk Przondziono /Foto Gość – Nasze biuro obsługuje rolników z powiatu sandomierskiego, opatowskiego i staszowskiego. Są to tereny rolnicze, gdzie wiele osób korzysta z przyznawanej pomocy w ramach różnych działań. Kilka dni temu rozpoczęliśmy nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania „Premie dla Młodych Rolników” oraz „premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, pod koniec marca rozpocznie się nabór do działania „restrukturyzacja małych gospodarstw”.

  Są to obszary pomocy z których bardzo licznie korzystają nasi rolnicy. Cieszy to, że coraz więcej młodych osób zakłada lub przejmuje gospodarstwa rolne, inwestuje i modernizuje je. To pokazuje, że osoby te łączą swoją przyszłość właśnie z produkcją rolną. Dlatego otwarcie biura właśnie w Sandomierzu ma ułatwić korzystanie z tych środków i ułatwić kontakt z urzędnikami. Do tej pory nasi rolnicy musieli jeździć z wnioskami do Kielc – dodaje kierownik sandomierskiej ARiMR.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół