Nowy numer 13/2024 Archiwum

Drewniane M1

Na chętnych czeka pięć nowiutkich modeli, pachnących świeżością.

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu rozpoczyna nową akcję. - Jest to niejako kontynuacja ubiegłorocznej „Ptasiej stołówki”, tylko tym razem stawiamy na ptasie domki - mówi z uśmiechem Konrad Niedźwiedź, kierownik RCPO Natura 2000. - Nasza propozycja pod hasłem: „Stare drzewa znikają, nowe domki powstają” skierowana jest w pierwszym etapie do przedszkoli, szkół oraz placówek wychowawczych, w drugim zaś do mieszkańców Tarnobrzega i okolic. Placówki, które zgłoszą chęć uczestnictwa w akcji odwiedzi nasz ornitolog, który przybliży tematy związane z dziuplakami, czyli ptakami zakładającymi gniazda w dziuplach, szczelinach. Ponadto każda szkoła, przedszkole itp. instytucje otrzymają budki lęgowe oraz specjalną tablicę edukacyjną. Będzie można się z niej dowiedzieć jakie typy budek przeznaczone są dla poszczególnych gatunków ptaków, a także gdzie i jak je montować.

Okazuje się bowiem, że budka budce nierówna. - Mamy różne typy, my akurat zamówiliśmy pięć, czyli: A1, A, B, D i P - wyjaśnia Janusz Wepsięć, ornitolog, pracownik RCPO Natura 2000. - Głównym wyznacznikiem jest otwór, przez który ptaki mogą się dostać do środka. A1 przeznaczona jest dla najmniejszych, czyli np. sikorki modrej, mazurka i kowalika, kolejna - A może być zasiedlona przez wszystkie sikory, ale również wróble i mniejsze ptaki. Model B przewidziany jest dla szpaka; budka D jest już sporych rozmiarów i mogą z niej skorzystać kraska, dudek czy kawka. Model P jest półotwarty, tzn. iż jeden z boków jest otwarty, przeznaczony jest dla pliszki siwej, kopciuszka i rudzika. Podczas zajęć będziemy naturalnie mówić także o sowach, ale akurat dla nich budek nie mamy, a należą one do jednych z największych.

Jeżeli już jakaś placówka lub osoba prywatna zdecyduje się na udział w akcji i zgłosi się po budkę może liczyć na fachowe porady. - Odpowiednie zawieszenie budki jest bardzo istotne. Taką najbardziej podstawową sprawą, o której należy pamiętać, jest skierowanie otworu na wschód lub południowy-wschód - podkreśla Janusz Wepsięć. - Chodzi o to, by deszcz, który najczęściej zacina od zachodu, nie przedostawał się do wnętrza.

Zawieszanie budek ma na celu zrekompensowanie ptakom utraty ich naturalnych siedlisk lęgowych w starych drzewach, które z uwagi na potencjalne zagrożenie są eliminowane z przestrzeni miejskiej.

Centrum przygotowało materiały i budki dla 30 placówek oświatowych. Chętne do udziału w akcji mogą się jeszcze zgłaszać. Także osoby prywatne mogą liczyć na otrzymanie darmowych budek, które będą mogły zawiesić na swojej posesji, działce czy gdzieś w otoczeniu. Jedynym warunkiem jest wypełnienie deklaracji o spełnieniu wymogu montażu budki. - Chodzi o to, iż będziemy musieli to sprawdzić, gdyż cała akcja dofinansowana jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie - dodaje Konrad Niedźwiedź. - Zapraszamy zatem wszystkich chętnych, są jeszcze miejsca.

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły mieści się w Zamku Tarnowskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy