• facebook
 • rss
 • Ze śmietnika historii

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 02.02.2017 13:12

  Bagnet czarnoprochowego karabinu pozyskali od francuskiego rolnika, który używał go do prac w gospodarstwie…

  Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Ocalić od Zapomnienia” zrzesza ludzi, dla których pasją jest historia, pragnienie nie tylko jej poznania, ale też ocalenia od zapomnienia.

  - Stowarzyszenie zarejestrowane jest wprawdzie w Stalowej Woli, ale działa na terenie całego północnego Podkarpacia, także w Mielcu i Jeżowem - mówi Łukasz Krawiec, członek stowarzyszenia.

  Poszukiwacze mogą się już pochwalić znacznymi osiągnięciami. Wydobyli między innymi szczątki bombowca B- 25 oraz rakietę V2. Współpracują z archeologami przy ekshumacjach, a niedawno uczestniczyli w poszukiwaniu śladów zbrodni NKWD w Jastkowicach.

  Pruskie hełmy z I wojny światowej   Ocalić od zapomniania
  Pruskie hełmy z I wojny światowej
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Bardzo chętnie biorą też udział w wystawach. Ostatnia taka odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Stalowej Woli im. gen. Wł. Sikorskiego.

  - Prezentowane przez nas dziś eksponaty w części są wyrwane z ziemi, w części pozyskane na różnych giełdach staroci, ale są wśród nich także darowizny od prywatnych osób - dodaje Grzegorz Tyburski, poszukiwacz staroci.

  Do najstarszych i najcenniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie członkowie stowarzyszenia zaliczają między innymi rosyjską saszkę - szablę z 1910 r., polski bagnet z 1929 r. czy szablę wojsk kozackich z okresu I wojny światowej.

  - Na szczególną uwagę zasługuje zaś bagnet z czarnoprochowego francuskiego karabinu z XIX w., pozyskany we Francji od rolnika, który używał go w pracach w gospodarstwie - przypomina pan Łukasz.

  Niektórych interesuje artyleria   Ocalić od zapomnienia
  Niektórych interesuje artyleria
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Każdy z nas ceni sobie inny okres z dziejów historii. Jeden z kolegów na przykład ma spory zbiór pruskich hełmów z okresu I wojny światowej. Konikiem innych jest artyleria - zauważa pan Grzegorz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół