• facebook
 • rss
 • Styczniowi powstańcy

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 22.01.2017 15:47

  - Oddajemy dziś hołd tym, którzy oddali swoje życie i wszystko co posiadali na służbę Bogu i ojczyźnie, byśmy byli dziś wolni - powiedział br. Robert Krawiec.

  154. rocznicę wybuchu Postania Styczniowego uczciły w Stalowej Woli i Zaleszanach organizacje niepodległościowe, harcerskie i paramilitarne.

  Był Apel poległych i krótka historia powstania   Powstanie
  Był Apel poległych i krótka historia powstania
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Obchody rozpoczęły się na parafialnym cmentarzu w Stalowej Woli-Rozwadowie, gdzie spoczywają styczniowi powstańcy, w tym ks. Jan Leszczyński i Ambroży hrabia Ślepowron Sługocki.

  Przed odnowionym pomnikiem Powstańców Styczniowych, pod którym też złożone są prochy powstańców, członkowie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant” zaciągnęli wartę. Władze samorządowe miasta złożyły kwiaty. Zapalono symboliczne znicze. Odczytano Apel Pamięci. Podobnie stało się przed grobami ks. Jana Leszczyńskiego i Ambrożego h. Ślepowron Sługockiego.

  Przed pomnikiem zaciągnięto wartę   Powstanie
  Przed pomnikiem zaciągnięto wartę
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Historię powstania trzeba upowszechniać wśród dzieci i młodzieży. Dla nas jest to szczególnie ważne, bo nasz hufiec nosi nazwę Powstańców Styczniowych. Przybyliśmy więc ze sztandarem i proporcem - powiedział Zbigniew Partyka, komendant lasowiackiego Hufca ZHP.

  - Harcerze z drużyn stalowowolskich - 54. i „Huragan” też oddają hołd powstańcom - dodała druhna Aleksandra Haszczuk.

  W klasztorze braci mniejszych kapucynów w intencji styczniowych powstańców odprawiona została Eucharystia.

  Stanisław Sobieraj składa kwiaty   Powstanie
  Stanisław Sobieraj składa kwiaty
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  Oddajemy dziś hołd tym, którzy oddali swoje życie i wszystko co posiadali na służbę Bogu i ojczyźnie, byśmy byli dziś wolni. Dziękujemy dziś Bogu za ich życie i prosimy dla nich o chwałę nieba - powiedział br. Robert Krawiec.

  Kwiaty na grobie ks. Leszczyńskiego   Powstanie
  Kwiaty na grobie ks. Leszczyńskiego
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Po Mszy św. odbył się II Rozwadowski Marsz Pamięci. Kilkudziesięciu ochotników przemaszerowało na cmentarz w Zaleszanach na mogiły dwóch powstańców - mjr. Edmunda Ślaskiego oraz por. Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 r.

  Harcerze z proporcem   Powstanie
  Harcerze z proporcem
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Powstanie Styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 r., było najdłuższym z polskich powstań. W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania wzięło w nim udział prawie 200 tys. uczestników. Stoczono ponad 1,2 tys. bitew i potyczek w Królestwie, na Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir - przypomniał na grobami powstańców Witold Adamski z Fundacji Przywróćmy Pamięć.

  Na cmentarzu w Zaleszanach   Powstanie
  Na cmentarzu w Zaleszanach
  Witold Adamski
  Patronat honorowy nad obchodami sprawowali prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj. Zorganizowali je natomiast Fundacja Przywróćmy Pamięć (odnawia nagrobki na rozwadowskim cmentarzu), Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Oficerów Rezerwy koło nr 2 oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant”.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół