• facebook
 • rss
 • Kolędowali na Ukrainie

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 21.01.2017 08:26

  - Okazało się, że wiele kolęd mamy podobnych, a Ukraińcy znali polskie kolędy i włączali się ich śpiew - mówi Krystian Rzemień, dyrektor SOK w Nowej Dębie.

  Pomysł zrodził jeszcze latem ubiegłego roku podczas wymiany młodzieży między Nową Dębą a partnerską gminą Suchowola na Ukrainie. W szerokim składzie kolędowników byli zarówno przedstawiciele lokalnego samorządu jak i młodzież - członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Dębianie”.

  - Zasadniczym celem wyjazdu było zapoznanie się z ukraińskimi zwyczajami świątecznymi, kolędami i jasełkami. Wspólne wieczorne kolędowanie było niezwykle wzruszające. Okazało się, że wiele kolęd mamy podobnych, a Ukraińcy znali polskie kolędy i włączali się ich śpiew - mówi Krystian Rzemień, dyrektor SOK w Nowej Dębie.

  Wspólne kolędowanie   Na Ukrainie
  Wspólne kolędowanie
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Gospodarze Suchowoli, na czele z wójtem Andrzejem Torbą, zaprosili polską grupę do Lwowa na zwiedzanie starego miasta. Głównym punktem wizyt był jednak noworoczny program artystyczny w miejscowym Domu Kultury, na który złożyły się występy gospodarzy (miejscowego chóru, który prowadzi dyrektor Yosyp Plaskon), jasełka w wykonaniu dzieci pod opieką Natalyi Davyd, występ dziecięcej grupy ze Starobielska we wschodniej Ukrainie oraz polskiej grupy z Nowej Dęby, która wykonała program jasełkowy odwołujący się do starej tradycji kolędniczej, połączony z polskimi tańcami ludowymi.

  - Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i serdecznie, nowodębska i suchowolska młodzież doskonale się porozumiewała, byli otwarci i ciekawi siebie - zauważył Leszek Mirowski, wiceburmistrz Nowej Dęby.

  - Wspólna modlitwa, kolędowanie, rozmowy, zbliżyły oba środowiska i są zapowiedzią dalszej współpracy, zacieśniania wzajemnych relacji w kontekście patrzenia w przyszłość i budowania wspólnoty tak bliskich sobie kultur - dodał Krystian Rzemień.

  Msza św. katedrze   Na Ukrainie
  Msza św. katedrze
  Magdalena Kupiec
  Na zakończenie wizyty nowodębianie udali się na cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie odmówili modlitwę, zapalili znicze i złożyli polską flagę. Uczestniczyli także we Mszy św. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie król Jan Kazimierz oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół