• facebook
 • rss
 • Złe powietrze

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 10.01.2017 17:43

  Zła jakość powietrza dotknęła także nasz region.

  Od paru dni w Tarnobrzegu oraz Nisku notowane były bardzo wysokie stężenia pyłu PM10 i PM2.5. Podobna sytuacja, a nawet jeszcze gorsza niż w dwóch wspomnianych miejscowościach, panuje w Rzeszowie, Jaśle oraz Krośnie.

  Winnych jest kilka czynników. Przede wszystkim bardzo niskie temperatury, zjawisko inwersji oraz brak wiatru. Ponadto w związku z mrozami intensywniej pracują lokalne oraz domowe kotłownie, właściciele domów i mieszkań ogrzewanych piecami zużywają więcej węgla, drewna, a to powoduje zwiększoną emisję zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania.

  – W Tarnobrzegu największe stężenie pyłu zawieszonego występuje w rejonach o największym natężeniu ruchu samochodowego – informuje Marek Bukała, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Tarnobrzegu. – Czyli jest to przede wszystkim centrum miasta, a zwłaszcza ulica Mickiewicza oraz osiedle Serbinów. Na ulicy Mickiewicza panuje duży ruch, poza tym po obu stronach ciągnie się wysoka zabudowa.

  Na tzw. osiedlach wiejskich problemem są natomiast domowe kotłownie, a zwłaszcza to co w nich jest spalane, czyli np. kiepskiej jakości węgiel oraz śmieci, z których powstają silnie toksyczne, a wręcz rakotwórcze substancje.

  – Z prognoz wynika, że jeszcze jutro stan powietrza nie będzie najlepszy, ale stopniowo sytuacja ma się poprawiać – zapewnia Marek Bukała.

  Mieszkańcy miasta mogą sprawdzać stan zanieczyszczenia powietrza na stronie Urzędu Miasta, gdzie zamieszczane są komunikaty oraz bezpośrednio na stronie http://powietrze.podkarpackie.pl/index.php/em-65/tarnobrzeg

  W związku z panującą sytuacją Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Tarnobrzegu oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie proszą, aby sprawdzać komunikaty i dostosowywać się do zaleceń. Dotyczy to zwłaszcza osób szczególnie narażonych na niebezpieczne działanie powietrza zanieczyszczonego pyłami zawieszonymi PM10 i PM2.5, czyli dzieci i młodzieży do 25 lat, osób starszych, chorujących lub mających problemy z układem oddechowym oraz krążenia, w tym zwłaszcza astmatycy oraz pracownicy wykonujący roboty na wolnym powietrzu. W związku z panującą sytuacją nie zaleca się wietrzenia mieszkań, przebywania na otwartej przestrzeni, a jeżeli jest to konieczne ograniczanie do minimum.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół