• facebook
 • rss
 • Przez teatr do Boga

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 10.01.2017 12:57

  - To był wspaniały spektakl. Młodzi aktorzy świetnie się spisali - powiedział Kazimierz Bizoń, mieszkaniec Stalowej Woli po oglądnięciu sztuki „Hipermarket” w wykonaniu grupy teatralnej „ BaFaLu” ( Bardzo Fajni Ludzie).

  Inni widzowie domagali się wręcz wystawienie sztuki na dużej scenie w Miejskim Domu Kultury.

  Całe przedstawienie rozgrywa się w hipermarkecie, w wigilię Bożego Narodzenia. Jego bohaterowie zamiast spędzać ten szczególny czas z rodziną, zajmują się jeszcze bardzo przyziemnymi sprawami, nie zauważając przy tym jak bardzo są nieszczęśliwi. A to wszystko za sprawą piekła, którego macki sięgają też hipermarketu.

  - W dodatku postać św. Mikołaja jest ukazana jako tego, który został zagrabiony przez współczesny świat na komercyjne potrzeby. Ale i on w ten roli nie czuje się szczęśliwy. Na szczęście siła nowonarodzonego Dzieciątka i Nieba jest większa. Wychodząc ze sklepu ludzie zdają sobie w końcu sprawę, iż dążenie do posiadania jak największej ilości dobór materialnych nie daje im szczęścia. Bohaterowie zmieniają się - mówi ks. Kazimierz Szydło, aktor, zagrał bowiem św. Mikołaja, oraz, razem z Lucyną Waścińską, reżyser przedstawienia.

  Św. Mikołaj nie czuł się dobrze w swojej roli   Hipermarket
  Św. Mikołaj nie czuł się dobrze w swojej roli
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  "Hipermarket” to sceniczny debiut dwudziestu dwóch młodych ludzi, kilkoro to jeszcze dzieci (9 - 11 lat. Zdecydowana większość z nich związana jest od dłuższego czasu z parafią Trójcy Przenajświętszej prowadzonej przez księży michalitów, będąc członkami Młodzieżowego Klubu „Michał”, oazy młodzieżowej i dziecięcej.

  - To prawdziwy cud, że oni tak się uaktywnili, bo na początku myślałem, że nic z tego nie będzie, że ci młodzi ludzie są bardzo zamknięci i nikogo do swojego kręgu nie wpuszczą. Teraz, dzięki teatrowi, stali się dobrymi kolegami a nawet przyjaciółmi - dodał ks. Kazimierz.

  Niektórzy w Wigilię załatwiali interesy   Hipermarket
  Niektórzy w Wigilię załatwiali interesy
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Przygotowania trwały długo, bo aż trzy miesiące. Początki były trudne, szczególnie jeżeli chodzi o zgranie i dyscyplinę, ale efekt końcowy był zdumiewający: wspaniała gra nagradzana oklaskami publiczności, która w całości wypełniła salę teatralną w michalickiej parafii.

  Wśród aktorów, tak gorąco przyjętego przez widzów przedstawienia, były Dominika (bizneswoman) i Karolina (diablica) - uczennice popularnego w mieście ekonomika.

  - Zaczęło się od pantomimy, którą pokazywaliśmy w czasie rekolekcji dla rodzin w parafii pw. Opatrzności Bożej. Potem zainteresowaliśmy teatrem naszych znajomych i przyjaciół. I tak powstała ta grupa - powiedziała Dominika.

  - Jestem w grupie od początku. Tak naprawdę byłam w niej pierwsza i ściągnęłam swoich znajomych. Kiedyś grałam w teatrze w domu kultury. Po obejrzeniu „Hipermarketu” ludzie byli zachwyceni naszym pomysłem i zaangażowaniem - dodała Karolina.

  - Przed spektaklem ludzie nie do końca w nas wierzyli, ale potem reakcja była bardzo pozytywna - dorzuciła Dominika.

  Aniołowie czasami załamywali ręce   Hipermarket
  Aniołowie czasami załamywali ręce
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Zdaniem proboszczaj parafii ks. Mieczysława Kucela, poznawanie Boga przez teatr to bardzo dobry sposób.

  - Po mozolnych ćwiczeniach i uczeniu się ról na pamięć ,na scenie ujawnia się prawda o człowieku oraz refleksja przeżywana już całym sercem. Teatr nie jest bowiem magią lecz rzeczywistością, nierzadko skrytą w codziennym życiu, która ujawnia się właśnie na scenie. Doświadczają tego zarówno aktorzy jaki i widzowie. W naszym zgromadzenia jasełka, pasje i teatr są narzędziem pracy z młodzieżą, by ta ekspresyjnie mogła pokazać to za czym tęskni, co przeżywa i w rezultacie przemieniać swoje życie - podkreślił proboszcz.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół