W kaplicy pw. Narodzenia Pańskiego w Ossolinie została umieszczona urna z ziemią świętą. Pasterkę odprawiono w kielichu wykonanym przez palestyńskich chrześcijan.
Od kilku lat Msza Święta pasterska ma w kaplicy w Ossolinie bardzo uroczysty charakter. Poprzedza ją inscenizacja wjazdu do Betlejem Maryi i Józefa, szukanie przez nich miejsca na nocleg oraz pokłon pasterzy i Trzech Króli. Także w tym roku tłumy przybyły, aby wspólnie radować się i świętować Narodzenie Chrystusa w tym bardzo szczególnym miejscu, gdzie według tradycji kanclerz Jerzy Ossoliński kazał przywieźć ziemię z miejsca narodzin Chrystusa i usypać z niej charakterystyczny kopiec nad ufundowaną małą świątynią, którą zaczęto w lokalnej tradycji nazywać Betlejemkiem.
Pasterka w Ossolinie ks. Tomasz Lis /Foto Gość W tym roku członkowie Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin” zaplanowali umieszczenie w ścianie kaplicy urny z ziemią przywiezioną z Palestyny. - Ziemia przywieziona została z miejsc związanych z życiem, działalnością i nauczaniem Jezusa Chrystusa. Wykonana z piaskowca urna umieszczona zostanie w ścianie obok ołtarza. Zawiera ona ziemię z okolic Bazyliki Narodzenia w Betlejem, z Groty Mlecznej, Góry Oliwnej, Wieczernika, Drogi Krzyżowej i Bazyliki Grobu Świętego. Ofiarowali ją nam pielgrzymi z Gorzyc - poinformował Rafał Staszewski.
Bp K. Nitkiewicz podarował do kaplicy kielich z Betlejem ks. Tomasz Lis /Foto Gość W tegorocznych obchodach Narodzin Chrystusa w kaplicy w Ossolinie wziął udział bp Krzysztof Nitkiewicz, który podarował do tej świątyni kielich wykonany z drewna oliwnego przez palestyńskich chrześcijan. - Ta ziemia, którą dzisiaj umieścimy w ścianie Waszej kaplicy, jest ziemią świętą, gdyż na niej urodził się Chrystus, wędrował jej drogami, na niej umarł i zmartwychwstał. To nie tylko Izrael, Autonomia Palestyńska czy Jordania, ale także pod względem kulturowym i geograficznym Syria, Irak, Liban. Ta ziemia została uświęcona życiem tych, którzy podążali za Panem Jezusem, a wielu z nich podobnie jak nasz Zbawiciel poniosło męczeństwo. Dzieci zabite przez Heroda, apostołowie, duchowni i mnisi, ojcowie i matki wraz z całymi rodzinami, męczennicy czasów nam współczesnych od Aleppo po Mosul. Niech ta ziemia, która przez wiarę i chrzest jest jednocześnie naszą rodzinną ziemią, oraz kielich wykonany przez palestyńskich chrześcijan będą relikwią i znakiem. Niech nie pozwolą zapomnieć o naszych siostrach i braciach w Chrystusie na Bliskim Wschodzie, również o małych dzieciach, tak bardzo podobnych do Dzieciątka Jezus. Czymże są nasze polskie problemy wobec ich cierpień? Poczujmy się za nich odpowiedzialni - mówił bp K. Nitkiewicz do zebranych tłumnie wiernych.
Następnie w kaplicy pw. Narodzenia Pana Jezusa została odprawiona Msza św. pasterska.
Na zakończenie uroczystość, tradycyjnie już, w niebo wystrzeliły fajerwerki oznajmiające przyjście na świat Zbawiciela. Tłem muzycznym pokazu była piosenka „Święta noc”, nagrana specjalnie na tegoroczną Pasterkę przez Cezarego Makiewicza i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie.