• facebook
 • rss
 • To się nazywa fart

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 15.12.2016 08:06

  9-letnia Agatka po raz drugi wylosowała figurkę Maryi.

  Agatka była nieco zaskoczona, kiedy nie koniec Mszy św. roratniej, podczas losowania padło ponownie jej nazwisko. - Wczoraj zostałam wylosowana i dzisiaj też - mówiła zadowolona Agatka. Trochę nieszczęśliwy był jej o trzy lata młodszy brat Filip, który jak na razie tylko raz wylosował figurkę Matki Bożej.

  Od lat w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu na zakończenie Rorat odbywa się losowanie figurki Maryi pomiędzy zgłoszone dzieci.

  - Postawimy Maryję i jak będziemy wszyscy w domu, to wieczorem się do niej wspólnie pomodlimy, tak jak poprzednimi razami - wyjaśniła mama Agatki i Filipa.

  Mimo, iż pobudka jest wcześnie rodzeństwo nie ma większych problemów pobudką, zwłaszcza Filip, który bardzo chętnie przychodzi do kościoła na Roraty.

  Tegorocznym Roratom w serbinowskiej parafii towarzyszy hasło „W domu Królowej Maryi”, odnoszące się do cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej oraz jasnogórskiego sanktuarium. Podczas homilii poruszane są tematy związane z obrazem oraz klasztorem ojców paulinów. Dzisiejsze rozważania dotyczyły zorganizowanych pielgrzymek na Jasną Górę. Wspomniane zostały dwie najstarsze polskie pielgrzymki - warszawska (w tym roku była to 305) oraz kaliska, która wyruszyła po raz 379.

  Warszawska pielgrzymka po raz pierwszy odbyła się w 1711 r., jako dziękczynienie za ustąpienie epidemii dżumy. Wyznaczona wówczas trasa pozostaje niezmieniona do dzisiaj. Z pielgrzymką tą w 1894 r. podążał Władysław Reymont, który zawarł jej przebieg w reportażu „Pielgrzymka do Jasnej Góry”. Publikacja młodego pisarza została zauważona i pochwalona przez ówczesną krytykę. Dzięki niej nazwisko Reymont na dobre zaistniało w polskiej literaturze.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: RORATY

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół