• facebook
 • rss
 • Aktywni 50 plus

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 14.12.2016 11:41

  Ciekawość świata i życiowa aktywność zadziałały niczym magnes.

  - Dzisiaj pokażę jak cudownie można bawić się gliną - śmieje się Jan Chmielowiec, artysta plastyk, rzeźbiarz, lubujący się przede wszystkim w ceramice. - Ponieważ w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu prezentowana jest kolejna już wystawa naszych prac, czyli Danuty - mojej żony oraz moich, koordynatorzy projektu „Kawiarenka seniora” zaprosili nas, abyśmy opowiedzieli o naszej pasji i miłości do ceramiki. A ponieważ za pasem święta Bożego Narodzenia, dlatego będzie anielsko, czyli zaprezentuję, jak można wykonać figurki aniołów.

  Spotkania w „Kawiarence seniora” odbywają się w ramach projektu „Seniorzy w akcji”, realizowanego przez Stowarzyszenie ESTEKA. - Obok działań na rzecz dzieci i młodzieży postanowiliśmy objąć nimi także osoby w wieku 50 plus, których w naszym mieście jest coraz więcej - wyjaśnia Henryk Kędzia, członek zarządu stowarzyszenia. - Projekt możemy realizować dzięki wsparciu wojewody podkarpackiego.

  Propozycje skierowane do osób w wieku 50 plus obejmują zajęcia żeglarskie, coaching z końmi metodą Horse Assisted Education oraz wspomniane „Kawiarenki seniora”.

  - Tematyka naszych spotkań jest bardzo różnorodna od nowoczesnych technologii, bankowości elektronicznej, podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, poprzez zasady zdrowego żywienia, gimnastykę, po zagadnienia z obszaru kultury i sztuki. Chętnie zapraszamy ludzi z pasją, znawców i specjalistów w konkretnych dziedzinach, którzy dzielą się swoją wiedzą z gośćmi kawiarenki - wyjaśnia Henryk Kędzia. - Gościliśmy np. Krystynę Sadurę-Pałac, polonistkę z Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu, która podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu w Kirgistanie, gdzie uczyła języka polskiego.

  W spotkaniach, które zazwyczaj odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia ESTEKA, uczestniczy od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Jak podkreślają organizatorzy są głównie ludzie aktywni, którzy mimo przejścia na emeryturę, czynnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym.

  - Odkąd przeszłam na emeryturę stałam się niezwykle ciekawa świata. A bardzo różnorodna tematyka poruszana na spotkaniach w ramach kawiarenki niejako wychodzi naprzeciw temu mojemu zaciekawieniu - mówi z uśmiechem pani Janina. - Owa różnorodność pozwala na zdobycie wielu wiadomości, zgłębienie pewnych zagadnień lub zasianie ziarna zainteresowania, które skłania nas, uczestników, do poszerzenia swojej wiedzy, poszperania w książkach, Internecie. I naturalnie nie bez znaczenia jest możliwość spędzenia czasu w bardzo sympatycznym gronie - podkreśla pani Janina.

  Plan spotkań zamieszczony jest na stronie internetowej Stowarzyszenia ESTEKA.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół