• facebook
 • rss
 • Roraty w Szkaplerznej

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 14.12.2016 09:44

  - Ojciec przedszkolaka, Bartka, przychodził za niego na roraty z lampionem, gdy syn leżał w domu złożony chorobą. Odbierał też za niego obrazki - z radością opowiada ks. Jan Folcik.

  Jest 6 rano. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli - Rozwadowie. Kościół się wypełnia. Świecą się lampiony w rękach dzieci, przede wszystkim uczniów pobliskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9. W górę idzie zasłona i pokazuje się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Zaczynają się roraty.

  Eucharystii przewodniczy ks. Michał Szawan, który zanosi prośby do Maryi: (…) „zagubionym - powrót do Boga, grzesznikom - miłosierdzie, wątpiącym - niezłomną nadzieję. Królowo Szkaplerza Świętego prowadź drogami zbawienia nas i nasze rodziny, abyśmy osiągnęli szczęście doczesne i wieczne”.

  Ks. Michał Szawan opowiada historię związaną z dzisiejszy obrazkiem   Roraty w Szkaplerznej
  Ks. Michał Szawan opowiada historię związaną z dzisiejszy obrazkiem
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Roraty są wprawdzie dla wszystkich wiernych, ale w rozwadowskim sanktuarium, za sprawą „Małego Gościa Niedzielnego”, są one w sposób szczególny skierowane do najmłodszych. Dzieci gromadzą się z kapłanem przez plakatem obrazującym Czarną Madonnę i jasnogórski klasztor, słuchają ciekawych historii związanych z tym miejscem, o wotach złożonych przez wiernych przed obrazem Maryi oraz o cudach, które stały się za Jej przyczyną.

  Tak był i dziś. Dzieci wykazały się dużą wiedzą odpowiadając na pytania dotyczące motywu przewodniego tegorocznych rorat (klasztor na Jasnej Górze), koron papieskich czy szczególnych wydarzeniach związanych z klasztorem (potop szwedzki). Najbardziej aktywni byli mała Julka, Krzyś i Asia.

  Lampiony świecili dorośli i dzieci   Roraty w Szkaplerznej
  Lampiony świecili dorośli i dzieci
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Uczestniczący w dzisiejszych roratach z zaciekawieniem wysłuchali też historii o trzykrotnym uratowaniu przez Czarną Madonnę klasztoru na Jasnej Górze przed niemieckim bombardowaniem na początku września 1939 r.  

  Dzieci wraz z pozostałymi wiernymi zaśpiewały też pieśń „Maryjo Królowo”, a następnie przyozdobiły roratni plakat kolejnym obrazkiem, który przedstawiał kolczasty drut. Taki rodzaj wota złożyły w Częstochowie byłe więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego w KL Ravensbrück.

  - Drut ten symbolizuje zarówno ich ból i cierpienie, jak i radość z odzyskanej wolności - wyjaśnił dzieciom ks. Michał.

  Na zakończenie rorat dzieci odbierały obrazki   Roraty w Szkaplerznej
  Na zakończenie rorat dzieci odbierały obrazki
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Tym razem kolejny obrazek przedstawiający właśnie kolczasty drut na planszy przytwierdził Krzyś. Dzieci również indywidualnie zbierają obrazki, a w domach naklejają je na specjalne plansze. Kuba zaraz po roratach zjawił się w zakrystii, by odebrać brakujące mu obrazki.

  - Teraz będę miał już wszystkie. Naklejam je i potem będę miał świetną pamiątkę z rorat. Na razie nie opuściłem żadnych. Podają mi się zwłaszcza historie opowiadane prze ks. Michała. Czasami nie chce się trochę wstać, ale tylko czasami - zapewnia Kuba, uczeń trzeciej klasy PSP nr 1 w Stalowej Woli.

  Nie tylko dzieci są zaangażowane w roraty. - Ojciec przedszkolaka, Bartka, przychodził za niego na roraty z lampionem, gdy syn leżał w domu złożony chorobą. Odbierał też za niego obrazki - z radością dopowiada ks. Jan Folcik, proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli - Rozwadowie.

  Roraty z „Małym Gościem Niedzielnym” są w tej parafii od ośmiu lat. - Co roku otrzymujemy specjalne plansze. W tym roku są też obrazki związane z tematyka, którą akurat omawiamy. Pod koniec Mszy św. dzieci indywidualnie otrzymują też obrazki. Kompletują je i ten sposób również przygotowują się do Bożego Narodzenia. Co roku jest także nowa piosenka, która sprawia, że dzieci bardzo się ożywiają i angażują w liturgię. W tym jest nią „Maryjo Królowo” - powiedział ks. Michał Szawan.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Gość
   14.12.2016 23:04
   Dobrze widać jak aktywniejsi są najmłodsi! z radością wchodzi się do kościoła, przepełnionego dziećmi. Nie raz człowiek by się denerwował, że stoją w przedsionku ale teraz to aż serce z radości ściska, że ich tam tyle jest!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół