• facebook
 • rss
 • Pod Barbórkowym patronatem

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 04.12.2016 21:37

  W parafiach pw. św. Barbary w Tarnobrzegu i Staszowie odbyły się uroczystości związane ze wspomnieniem jej patronki oraz górniczym i hutniczym świętem.

  Tarnobrzescy górnicy-siarkowcy dziękowali Bogu i swojej patronce za miniony rok pracy i opiekę nad swoimi rodzinami. Na wspólnej Mszy św. w świątyni poświęconej górniczej patronce św. Barbarze zgromadzili się górnicy związani z przemysłem siarkowym oraz organizacje związków górniczych, władze miasta oraz górnicze rodziny i mieszkańcy miasta. Przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy górnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tych, którzy zginęli podczas pracy.

  – Już po raz 27 stajemy przed św. Barbarą, aby oddawać pod jej opiekę górników, ludzi pracujących w niebezpiecznych warunkach, naszych parafian a także i osoby bezrobotne, których także jest patronką. Polecamy jej nasze troski i zawierzamy wspólna przyszłość – podkreślał ks. Stanisław Bar, proboszcz parafii.

  Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz   Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz ks. Tomasz Lis Mszy św. ku czci św. Barbary patronki tarnobrzeskiej parafii i górniczej braci przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz z udziałem bp Dimitriosa Salachasa z Aten. W homilii biskup Krzysztof  Nitkiewicz mówił, że zgodnie z nauką św. Pawła apostoła, nie należy uważać siebie za mądrych, ale trzeba przyjąć z pokorą prawdę o własnych słabościach. Takie krytyczne spojrzenie na siebie może budzić lęki i obawy, jednak jeśli ktoś jest człowiekiem wierzącym, to im bardziej czuje się słaby, tym mocniej będzie starał się przylgnąć do Boga. Będzie szukał Jego wsparcia, także przez orędownictwo świętych, którzy bezgranicznie zaufali Bogu. W tę logikę wpisuje się geneza Barbórki, która gromadzi na modlitwie przedstawicieli górników oraz innych niebezpiecznych zawodów. Nawiązując do tematyki adwentu, biskup zachęcił do zwrócenia uwagi na wymiar duchowy tego okresu. Zaapelował także do przedstawicieli świata pracy o umacniania wzajemnych relacji, szczególnie przez solidarność z osobami samotnymi i żyjącymi w trudnych warunkach materialnych. Mszę świętą zakończyło uroczyste błogosławieństwo dla wszystkich wiernych, którzy zgromadzili się na wspólnej modlitwie oraz górnicze zawierzenie patronce św. Barbarze.

  Na odpustowe święto do staszowskiej parafii pw. św. Barbary przybyli, górnicy i hutnicy szkła oraz pracownicy gazownictwa, aby uczcić swoją patronkę. Święto górnicze w Staszowie związane jest z istnieniem na tym terenie jedynej czynnej na świecie kopalni siarki pozyskiwanej, jako surowiec naturalny oraz działaniem hut szkła. Z przybyłymi na wspólne świętowanie górnikami i hutnikami spotkał się bp K. Nitkiewicz. Mszy św., którą koncelebrowali kapłani dekanalni przewodniczył ks. Szczepan Janas, dziekan staszowski. We wspólnej modlitwie uczestniczyły władze miasta, górnicy kopalni siarki, hutnicy przemysłu szklarskiego, pracownicy zakładów gazowniczych oraz parafianie.

  Barbórka w Tarnobrzegu   Barbórka w Tarnobrzegu ks. Tomasz Lis /Foto Gość Liturgię uświetniły poczty sztandarowe związków górniczych oraz występ górniczej orkiestry.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół