• facebook
 • rss
 • Srebrna reaktywacja

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 04.12.2016 17:34

  Flisacy podarowali św. Barbarze srebrne wotum.

  Główną częścią obchodów 25. rocznicy reaktywacji Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary w Ulanowie była Eucharystia odprawiona w kościele pod wezwaniem patronki flisaków. Przewodniczył jej bp Edward Frankowski, który też skierował do flisackiej braci słowo Boże. Słuchali go także licznie zgromadzeni goście, w tym zaprzyjaźnieni flisacy z Pienin.

  – Modlimy się dziś za was, gdyż wasza praca wymaga wielkiej sprawności i umiejętności oraz hartu ducha. Potrzebujecie więc więcej Bożego błogosławieństwa. Jednocześnie gratulujemy wam kontynuacji tych pięknych flisackich tradycji – powiedział biskup.

  Eucharystii przewodniczył bp Edward Frankowski   Flisackie Bractwo
  Eucharystii przewodniczył bp Edward Frankowski
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Flisacy przekazali św. Barbarze srebrne serce – dziękczynne wotum za 25 lat działalności bractwa po reaktywacji. Zostanie ono umieszczone przy ołtarzu patronki flisaków.  

  W części oficjalnej obchodów, która odbyła się w Gminnym Domu Kultury, wręczono certyfikaty sześciu nowym flisakom. Wystąpił Chór Ulanowski, koncertowali flisacy z Pienin, zaprezentowała się także kapela flisacka z Ulanowa.

  – Rok 2016 jest dla Ulanowa szczególny. W tym roku bowiem przypada czterechsetlecie nadania praw miejskich przez króla Zygmunta III Wazę oraz 25-lecie reaktywacji działalności naszego bractwa. Obie te rocznice splatają się nierozerwalnie z flisactwem, wokół którego koncentrowała się w najlepszych latach miasta aktywność gospodarcza jego mieszkańców. Od ćwierćwiecza na straży flisackich tradycji Ulanowa stoi Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary, które jest spadkobiercą bractwa powstałego w XVIII wieku. Jego staraniem, flisactwo zostało wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO – powiedział cechmistrz bractwa Kamil Chmielowski.

  2 grudnia w MDK w Stalowej Woli zaprezentowany został film  pt. „ Flisackie tradycje Ulanowa”, który nakręcono podczas flisu Jarosław – Ulanów,  na przełomie czerwca i lipca tego roku.

  Odpalono też beczkę wiwatówkę   Flisackie Bractwo
  Odpalono też beczkę wiwatówkę
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Obecnie Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie zrzesza 150 członków,  w tym 48 flisaków.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół