• facebook
 • rss
 • Tajemnicza Krystyna

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 05.10.2016 13:26

  Może ktoś rozpozna na zdjęciu dziewczynkę w komunijnym stroju?

  Pewnego ranka podczas II wojny światowej, był to koniec 1942 lub początek 1943 roku, Walentyna Gietka, wówczas sześcioletnią dziewczynka obudziła się rano i ze zdziwieniem zobaczyła, że w jej pokoju na piętrze domu w Rudniku nad Sanem, oprócz dwóch sióstr, Haliny i Zosi, śpi jeszcze nieznajoma dziewczynka…Na imię miała Krystyna (nazwisko - Drachust, ale pisownia nie jest pewna). Tak przynajmniej powiedzieli rodzice.

  Pani Walentyna dopiero niedawno dowiedziała się, jakim sposobem w ich domu zjawiła się Krystyna. Wtedy nie dopytywała, gdyż podczas wojny było czymś normalnym, że ludzie nagle pojawiali się i znikali.

  - Mój wujek, Feliks Gołębiowski, był zawiadowcą stacji w Rudniku nad Sanem. Na przełomie 1942 i 1943 r. na stacji w węźle kolejowym w Rozwadowie (dzisiejsza Stalowa Wola) kolejarze zatrzymali pociąg z dziećmi. Pociąg zmierzał do obozu koncentracyjnego w Majdanku koło Lublina. Kolejarzom udało się uratować część dzieci umieszczając je w zaprzyjaźnionych domach. I to właśnie wujek Feliks prawdopodobnie przyprowadził, za zgodą moich rodziców oczywiście, Krystynę do naszego domu - opowiada Walentyna Gietka.

  Pani Walentyna z pamiątkowym zdjęciem przedstawiającym Krystynę (w środku) oraz siostry   Dziewczynka z transportu
  Pani Walentyna z pamiątkowym zdjęciem przedstawiającym Krystynę (w środku) oraz siostry
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Krystyna była bardzo skrytą, wtedy chyba ośmioletnią dziewczynką; nic o sobie nie mówiła, nawet przez sen. - Oprócz tego zachowywała się normalnie, bawiła się z nami. Nas to wówczas nie dziwiło. Nie pytałyśmy a ona nie mówiła - dodaje pani Walentyna. W 1944 r.  w Rudniku dziewczynka poszła nawet do pierwszej komunii.

  Krystyna mieszkała w Rudniku do końca wojny. Potem wyjechała do Niemiec, skąd w 1946 lub rok później przysłała list do rodziców Walentyny Gietki. List niestety zaginął. Prawdopodobnie skonfiskowała go bezpieka. Potem nie było już z nią żadnego kontaktu.

  Walentyna Gietka nikomu do tej pory nie opowiadała tej historii. Ma nadzieję, iż może ktoś rozpozna na zdjęciu dziewczynkę, może zna jej dalsze losy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół