• facebook
 • rss
 • Dają solidne wsparcie

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 23.09.2016 16:59

  Caritas Diecezji Sandomierskiej pomaga osobom dorosłym z autyzmem.

  To już drugi etap programu „Linia wsparcia” w którym diecezjalna Caritas objęła szczególną opieka osoby dotknięte chorobą autystyczna. W ramach programu pracownicy udzielają pomocy w terapii psychologicznej treningu umiejętności społecznych, prowadzą zajęcia z doradztwa zawodowego, hortiterapii oraz zawodowe warsztaty praktyczne.

  – Naszym celem jest zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych z autyzmem i całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz zwiększenie ich szans na włączenie społeczne i zawodowe. Takie włączenie będzie możliwe dzięki podniesieniu ich umiejętności społecznych i podnoszenie  kwalifikacji zawodowych - wyjaśnia Karolina Łętowska, koordynator projektu. W tym celu podczas zajęć osoby z autyzmem uczestniczą w warsztatach kulinarnych, cukierniczych, dekoratorskich czy wikliniarskich zdobywając podstawowe umiejętności zawodowe i rozwijają swoje zdolności.

  Zajęcia z logopedą   Zajęcia z logopedą Archiwum prywatne – Możemy codziennie zaobserwować jak nabierają umiejętności działania w grupie oraz uczą się samodzielności w realizacji zadanie jakie zostanie im powierzone – dodaje. Jak informuje projekt zapewnia wsparcie osób z autyzmem oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju. Realizacja właśnie takiego programu jest odpowiedzią na obserwacje potrzeb i problemów tych osób. Jednym z ważnych elementów pracy z osobami autystycznymi jest szukanie sposobu komunikowania z nimi.

  Dlatego na tym etapie programu wprowadzono zajęcia logopedyczne, podczas których opiekunowie i specjaliści wykorzystując alternatywne metody komunikacji starają się dopasować i poprawić sposoby komunikacji z taką osobą.

  – Naszą opieką i wsparciem otoczyliśmy także rodziców i opiekunów osób z autyzmem, które mają formę grup wsparcia. Pewną innowacją względem poprzednich etapów jest wprowadzenie zajęć logopedycznych, które mają poprawić umiejętności komunikacyjne uczestników – dodaje K. Łętowska.

  Realizacja programu wsparcia wobec osób z autyzmem jest także realizacją przez Caritas założeń Roku Miłosierdzia w którym w sposób szczególny troską otaczane są osoby potrzebujące i wykluczone społecznie.

  Zajęcia z psychologiem   Zajęcia z psychologiem Archiwum prywatne

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół