• facebook
 • rss
 • 3D jest KUL

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 15.09.2016 16:42

  Studenci szkolą się na nowoczesnym i standaryzowanym sprzęcie badawczym.

  Inżynieria materiałowa i inżynieria środowiska to obecnie jedne z wiodących gałęzi nauki, ze spektakularnymi osiągnięciami i wielkimi perspektywami. Stalowa Wola i okolice są regionem znanym z produkcji materiałów, głównie metalowych, stąd płynie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę inżynierską.

  Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli we współpracy z kadrą inżynierską podjął wyzwanie stworzenia odpowiedniego środowiska dla kształcenia inżynierów posiadających wiedzę z zakresu analizy i przetwórstwa materiałów (inżynieria materiałowa) i ochrony środowiska (inżynieria środowiska). Nowoczesne zaplecze laboratoryjne pozwala zaś na kształcenie i działalność komercyjną w zakresie syntezy i analizy materiałów.

  - Nasi studenci mają dużo większe możliwości nauki na nowoczesnym sprzęcie badawczym, w tym urządzeniach powszechnie stosowanych w zakładach produkcyjnych, z uwagi na powzięte założenia, aby grupy laboratoryjne były małe. Od 2015 r. na WZPiNoS działa laboratorium druku 3D, w którym studenci poznają podstawy technologii szybkiego prototypowania, dzięki czemu mogą wnieść do przyszłego miejsca pracy innowacyjne spojrzenie na możliwości kreowania nowych produktów i wyrobów - powiedział dr Maciej Jarzębski z Katedry Chemii Fizycznej i Fizykochemicznych Podstaw Inżynierii Środowiska WZPiNoS KUL.

  Drukarka 3D jest na wyposażeniu pracowni KUL   KUL Stalowa
  Drukarka 3D jest na wyposażeniu pracowni KUL
  Maciej Jarzębski
  Aby zacieśnić współpracę z regionalnym przemysłem i gospodarką, na WZPiNoS stworzona została Grupa Robocza Przemysł i Gospodarka KUL, której przewodniczy dr Jarzębski, a należą do niej prof. dr hab. Tomasz Białopiotrowicz, prof. dr hab. Andrzej Kuczumow - dziekan WZPiNoS oraz dr Jakub Nowak. Pierwsze spotkanie zaowocowało stworzeniem koncepcji współpracy na linii uniwersytet-przemysł, a pierwsze działania planowane są na październik.

  - W tej koncepcji partnerami mają zostać dwie firmy - Odlewnia Kopex Foundry, gdzie w ramach zajęć na KUL studenci przy udziale ekspertów z odlewni mają zgłębiać wiedzę z zakresu inżynierii materiałów, szczególnie z odlewnictwa i analizy materiałów metalowych, oraz ML System spod Rzeszowa, który jest liderem i innowatorem w tworzeniu nowoczesnych paneli fotowoltaicznych - dodał dr Jarzębski.

  Współpraca z gospodarką możliwa jest dzięki wysokiej klasy aparaturze badawczej, której park i zaplecze są ciągle rozbudowywane oraz wspierane przez ekspertów z Inkubatora Technologicznego w Stalowej Woli.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół