• facebook
 • rss
 • Fotka z Zidanem

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 02.09.2016 11:45

  Z 12. letnim Karolem Łysiakiem, mieszkańcem Trześni, niedużej miejscowości blisko Sandomierza, który został powołany przez prezesa PZPN Zbigniewa Bońka do szerokiej kadry narodowej rozmawia Andrzej Capiga.

  Andrzej Capiga:  Dzień przed pierwszym szkolnym gwizdkiem wróciłeś ze zgrupowania w Kolbuszowej. Co to było za zgrupowanie?

  Karol Łysiak: Przez trzy dni trenowała tam szeroka kadra Podkarpacia. Spośród 28 obecnych tam zawodników wybranych zostanie 18, którzy wkrótce rozegrają mecz z reprezentacją Mazowsza. Dzień rozpoczynaliśmy treningiem a po południu rozgrywaliśmy kilka sparingów.

  Piłka nożna to twoja wielka pasja. Powiedz kiedy tak naprawdę zacząłeś grać?

  Karol Łysiak:  Sześć lat temu. Futbolową karierę rozpocząłem w „Siarce” Tarnobrzeg. Po pół roku przeniosłem się do Mielca, gdzie jestem uczeniem szóstej klasy Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Grzegorza Laty. Gram też w „Stali” Mielec.

  Mimo młodego wieku lista twoich osiągnięć jest już imponująca. Które sukcesy są dla ciebie szczególnie ważne?

  Karol Łysiak: Jako zawodnik „Stali” Mielec uczestniczyłem w wielu piłkarskich turniejach, cztery razy zdobywając tytuł króla strzelców a dwa razy – najlepszego zawodnika, w tym na turnieju Jerzego Dudka „Tauron Cup” w Krakowie w 2014 r.

  Byłeś też na EURO 2012 i to w niecodziennej roli…

  Karol Łysiak: Wszedłem na murawę boiska w czasie meczu otwarcia Polska – Grecja w Warszawie. Byłem w asyście naszej reprezentacji a za rękę trzymałem Marcina Wasilewskiego. By trafić do tej asysty, a starało się o to aż 250 rówieśników, musiałem przebrnąć przez eliminacje sprawnościowe z piłkami oraz z wiedzy o piłkarzach. Potem z tatą oglądałem mecz z trybun.

  Momentem przełomowym w twojej karierze był wyjazd, w 2013 r., na zimowy obóz Polish Soccer Skills do Wałcza.

  Karol Łysiak: Tak. Podczas tego obozu wygrałem piłkarskie testy (żonglerka, zwroty i bieg na 20 m z piłką oraz trafianie do bramki) i w nagrodę pojechałem na tygodniowy obóz do Madrytu. Trenowaliśmy głównie na obiektach Atletico, ale zwiedzaliśmy też stadion Realu. Udało nam się też zrobić zdjęcie z Zinedine Zidanem.

  Rok później też wyjechałeś za granicę.

  Karol Łysiak: Również w ramach Polish Soccer Skills zakwalifikowałem się do reprezentacji do lat 11, z którą wyjechałem do Anglii, gdzie grałem z rówieśnikami z Reading FC. Byłem także w Portugalii. Tam naszymi sparing partnerami byli młodzi piłkarze Sportingu Lizbona. W ubiegłym zaś roku grałem też przeciwko Bayernowi Monachium i wtedy spotkałem się z Robertem Lewandowskim.

  Przed klubem Reading FC w Anglii.   Piłkarskie taleny
  Przed klubem Reading FC w Anglii.
  Archiwum rodzinne
  Na pewno masz swoich piłkarskich idoli. Kogo byś wymienił?

  Karol Łysiak: Gram na pozycji środkowego pomocnika. Z polskich więc graczy moim idolem jest Grzegorz Krychowiak, a z zagranicznych – Luka Modric.

  Twoją mocną stroną jest dobry drybling oraz prostopadłe podania w stylu właśnie Luki Modrica.

  Karol Łysiak:  Tak, ale muszę więcej popracować nad słabszą, lewą nogą.

  Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 11 września br.).

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół