• facebook
 • rss
 • Z uśmiechem do szkoły

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 24.08.2016 17:00

  Biskup Krzysztof Nitkiewicz wręczył uczniom plecaki szkolne i podręczniki w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów".

  Caritas Diecezji Sandomierskiej wraz z parafiami przygotowała tysiąc wyprawek szkolnych dla najbardziej potrzebujących dzieci. Celem akcji jest wsparcie uczniów z ubogich rodzin przez zakup plecaków i skompletowanie dla nich wyprawki szkolnej.

  - Wiemy, że zakup pełnego wyposażenia na nowy rok szkolny to dość duży wydatek, szczególnie dla rodzin wielodzietnych i tych znajdujących się w trudnych sytuacjach materialnych. Dlatego przez tę akcję pragniemy wspomóc rodziny, a szczególnie dzieci w przygotowaniu na nowy rok szkolny. Poprosiliśmy księży, katechetów i dyrektorów szkół, aby pomogli w dotarciu do takich rodzin i zakwalifikowaniu dzieci, które takiej pomocy potrzebują. Mamy nadzieję, że ten mały gest pomoże w dobrym rozpoczęciu nowego roku nauki i będzie dla wielu uczniów wsparciem w ich edukacji - podkreślał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

  Przekazanie plecaków dla uczniów odbyło się 24 sierpnia w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu. Biskup Krzysztof Nitkiewicz wręczył tornistry dla uczniów z kilkunastu parafii.

  - Akcja „Tornister pełen uśmiechów” jest nie tylko formą konkretnej pomocy, lecz również sygnałem dla parafii, samorządów, instytucji oraz dla pojedynczych osób. Niech inspiruje nowe pomysły i wyzwala działania, które przyniosą jeszcze więcej radości. Na tym polega wspólnota Kościoła, która bez miłości choruje i obumiera - podkreślał bp Nitkiewicz.

  Tornistry i plecaki z uwzględnieniem grup wiekowych oraz podziału na dziewczęta i chłopców zakupiła Caritas diecezjalna ze środków pochodzących z przekazanego 1 procenta podatku. - W akcję włączyło się 66 parafii z naszej diecezji i wspólnie przygotowaliśmy 1000 sztuk plecaków, zgodnie z informacjami podanymi nam przez księży proboszczów, którzy uzgadniali je z parafialnymi oddziałami Caritas, radami parafialnymi, szkołami – mówi Sylwia Domaradzka, koordynująca program. Obok parafii chęć skorzystania ze wsparcia w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” zgłosiła Niepubliczna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Nasz Dom” w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, do której zostało przekazanych 39 plecaków. - Mieliśmy również pojedyncze podania od osób indywidualnych. Każdego niemal roku pod koniec wakacji są rodziny, które proszą nas o pomoc w skompletowaniu wyprawki, gdyż nie stać ich na zakup wszystkich rzeczy potrzebnych dziecku do szkoły - mówi koordynatorka akcji. Oprócz plecaków zgłoszeni przez parafie uczniowie, którzy rozpoczną naukę w ostatnich klasach szkół podstawowych oraz gimnazjów, otrzymają dzięki współpracy Caritas Polskiej z wydawnictwami darmowe komplety podręczników szkolnych. Diecezjalna Caritas podjęła się zakupu tornistrów oraz plecaków, natomiast wyprawkę w postaci zeszytów, piórników z wyposażeniem, kredek, farb, flamastrów, bloków rysunkowych, technicznych, kalkulatorów itp. wzięły na swoje barki parafie.

  «« | « | 1 | » | »»
  Akcja "Tornister pełen usmiechów"

  Akcja "Tornister pełen usmiechów"

  Foto Gość DODANE 24.08.2016 AKTUALIZACJA 24.08.2016

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół