• facebook
 • rss
 • Papierowe cudeńka

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 23.08.2016 15:19

  W Cyganach kultywują ludowe rękodzielnictwo.

   XVI Prezentacjom Zespołów Folklorystycznych w Nowej Dębie, które w tym roku przebiegały pod hasłem: „Mieć jak rzeka swoje źródło”, towarzyszył  kiermasz rękodzieła artystycznego i sztuki ludowej. Można tu było nie tylko obejrzeć i kupić gotowe produkty, ale również poznać sposób ich powstawania. Swoje stoiska miały na przykład: Teresa Walska z papierową wikliną, Anna Kopeć  (decoupage), Urszula Rębisz i Anna Hawro (szydełkowanie, biżuteria, zabawki) oraz Janina Piechota, która prezentowała kwiaty z bibuły. Do ich wytwarzania używa także krempliny, nici, a nawet drutu. Tego rodzaju rękodziełem pani Janina zajmuje się ponad 10 lat.

  - Robić kwiaty z bibuły nauczyłam się podczas warsztatów z Hanną Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego w Centrum Kultury w Cyganach. Trochę również pamiętałam z dzieciństwa. Dawniej bowiem w domu wszystko ręcznie się robiło - na drutach lub na szydełku. Nawet chodniki. Można powiedzieć, że kultywuję rodzinną tradycję - powiedziała J.Piechota.

  Potrzeba tylko cierpliwości   Rękodzieło ludowe
  Potrzeba tylko cierpliwości
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Piękne rękodzielnicze wyroby powstają nie tylko w domu pani Janiny, ale też w Centrum Kultury w Cyganach, które jest filią Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, gdzie spotykają się panie z tej miejscowości. Przychodzi nawet 10 osób. Nazywają się „Cyganiaki” i kultywują ludową tradycję. Czy jest to żmudna praca? - Nie. Wystarczy krótki pokaz i trochę cierpliwości. Wykonuję typowo lasowiackie kwiaty. Dawniej gospodynie przystrajały nimi dom, zwłaszcza święte obrazy, montowały girlandy przy suficie czy wieszały zasłonki - dodaje pani Janina. Na zrobienie koszyka papierowych kwiatów schodzą jej dwa wieczory. Swoje wyroby pokazuje na wystawach, ale też rozdaje w prezencie. Tego pięknego fachu uczy także młodych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół