• facebook
 • rss
 • Uśmiechnięte tornistry

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 18.08.2016 16:02

  Sandomierska Caritas przygotowała plecaki i tornistry dla 1000 uczniów.

  – Caritas diecezji sandomierskiej po raz pierwszy włączyła się do akcji organizowanej przez Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów” – informuje Sylwia Domoradzka, koordynująca program. – Końcem maja, początkiem czerwca zwróciliśmy się do wszystkich parafii naszej diecezji z propozycją uczestnictwa w projekcie. Prosiliśmy księży proboszczów o wytypowanie – w porozumieniu ze szkołami, radami parafialnymi, kołami Caritas – dzieci, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

  Na apel odpowiedziało 66 parafii, głównie z mniejszych miejscowości, chociaż nie brakuje również wspólnot z największych miast, takich, jak np. Ostrowiec Świętokrzyski czy Tarnobrzeg. – Zgłosiliśmy dzieci. Są to stali bywalcy świetlicy działającej przy naszej parafii – wyjaśnia Tomasz Skulski z parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu. – Podaliśmy również dokładniejsze dane, tak, by nie było żadnych zastrzeżeń. Wnioskowaliśmy ponadto o dwa komplety książek dla ucznia VI klasy szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum.

  Plecak z podręcznikami   Plecak z podręcznikami Marta Woynarowska /Foto Gość Caritas diecezjalna, dzięki współpracy Caritas Polska z kilkoma wydawnictwami, otrzyma komplet podręczników szkolnych dla uczniów klas VI szkół podstawowych oraz III gimnazjów, którzy nie zostali objęci ministerialnym programem darmowych książek. – Są to uczniowie, którzy zostali zgłoszeni przez parafie w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” – dodaje S. Domoradzka.

  Tornistry oraz plecaki kupione przez Caritas zostały dostosowane do 4 grup wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I–III oraz IV–VI szkół podstawowych i gimnazjaliści. – Ponadto różnią się również kolorystyką – inna jest dla dziewcząt, inna dla chłopców – wyjaśnia koordynatorka projektu.

  Zakup tornistrów został sfinansowany z pieniędzy pochodzących z 1 proc. przekazanego przez podatników.

  W gestii poszczególnych parafii pozostało zgromadzenie wyprawki, na którą miałyby się złożyć piórniki wyposażeniem, zestawy kredek, flamastrów, zeszyty, bloki rysunkowe oraz techniczne, kalkulatory itp. Stąd przez cały lipiec i sierpień głoszony był apel z prośbą do wiernych o wsparcie akcji.

  Oficjalne przekazanie plecaków odbędzie się w obecności biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza 24 sierpnia o godz. 11 w Domu Katolickim w Sandomierzu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół