• facebook
 • rss
 • Magiczna sprawa

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 17.08.2016 14:45

  Chcą pomóc choremu mieszkańcowi Niska.

  29 - letni Piotr Zaleśny, bo o niego właśnie chodzi, zmaga się z włóknieniem szpiku kostnego, chorobą ludzi raczej w starszym wieku. Jedyną szansą dla niego na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od nie spokrewnionego z nim dawcy. - Syn od pięciu lat leczony był z powodu silnych bólów głowy oraz karku. W końcu lekarz rodzimy skierował go reumatologa, ten zaś popatrzył na wyniki i odesłał do hematologa do Lublina. Ten od razu skierował go do specjalistycznego szpitala w Rzeszowie. Badania wykazały włóknienie szpiku. Był maj tego roku - mówi tato Piotra, Mieczysław Zaleśny.

  Obecnie pan Piotr przebywa w domu i czeka na kolejną transfuzję krwi. Był za słaby, by zjawić się na konferencję prasową w Urzędzie Gminy i Miasta w Nisku. Samorząd bowiem, razem z Fundacją DKMS organizują podczas Święta Chleba (ostatni weekend sierpnia) akcję rejestracji dawców szpiku kostnego, która będzie przebiegać pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych”. Burmistrz Niska Julian Ozimek objął nad nią honorowy patronat i zapewnił, iż nie będzie ona jednorazowa.

  Pan Mariusz uratował życie jednorocznemu chłopcu   Dawcy szpiku
  Pan Mariusz uratował życie jednorocznemu chłopcu
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad milion potencjalnych dawców szpiku kostnego. W samym Nisku jest ich 614, w tym 4 rzeczywistych (oddali szpik). Polscy są bardzo odpowiedzialni podpisując zobowiązanie do ewentualnego oddania szpiku. Aż 80 proc. nie rezygnuje, gdy zadzwoni telefon. W USA wskaźnik ten jest o połowę niższy - powiedział Grzegorz Zwierzchowski, koordynator ds. rekrutacji dawców z Fundacja DKMS.

  Na konferencji prasowej obecny był też Mariusz Habiger, który półtora roku temu podarował swoje komórki macierzyste jednorocznemu dziecku. Chłopczyk jest zdrowy i dobrze się rozwija. Pan Mariusz ma nadzieję, iż w marcu 2017 r., gdy minie dwuletni okres karencji, będzie mógł osobiście poznać malca.

   - Sam mam kilkuletnia siostrę. I patrząc tylko z tej perspektywy, to było coś wielkiego, magicznego. Zachęcam wszystkich, by się nie bali i nie wahali. Spotkało mnie szczęście, że mogłem coś takiego zrobić dla drugiego człowieka - powiedział pan Mariusz.

  Konferencja prasowa w UGiM Nisko   Dawcy szpiku
  Konferencja prasowa w UGiM Nisko
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się 27 i 28 sierpnia w PSP nr 1 w Nisku.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: DAWCY, NISKO, SZPIK

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół