• facebook
 • rss
 • Pielgrzymi ruszyli do Matki

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 04.08.2016 18:44

  Prawie 2 tys. pątników idzie w czterech kolumnach diecezjalnej pielgrzymki. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej wyruszyła już po raz 33. na Jasną Górę.

  Diecezjalna pielgrzymka wędruje w czterech kolumnach: janowskiej, stalowowolskiej, ostrowieckiej i sandomierskiej. Tegorocznym mottem wspólnego pielgrzymowania jest hasło „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

  Jako pierwsi na szlak wyruszyli pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. W dwu grupach wędruje prawie 160 pątników, którym przewodzi ks. Grzegorz Polak.

  4 sierpnia na pielgrzymkowe trasy wyruszyły kolejne kolumny z Sandomierza, Ostrowca i Stalowej Woli.

  Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie zgromadzili się janowscy pielgrzymi oraz rozpoczynający swoje wędrowanie pątnicy z grupy sandomierskiej.

  Podczas homilii biskup podkreślił wielkość świadectwa jakie dają pielgrzymi podczas modlitewnego wędrowania.

  - Niedawno zakończyły się Światowe Dni Młodych - wspaniałe świadectwo wiary, które ożywiło i umocniło Kościół. Pielgrzymki podążające do duchowej stolicy naszego Narodu, do Matki Bożej Częstochowskiej, mają podobny wymiar. Są Bożym błogosławieństwem dla tych, którzy w nich podążają osobiście i dla całej wspólnoty wierzących. Są poruszającym serce wyznaniem wiary. Dziękuję Wam za to najdrożsi i proszę, abyście objęli waszymi intencjami potrzeby diecezji, parafii i rodzin, duchownych i seminarium, samotnych i cierpiących - mówił do pielgrzymów bp Krzysztof Nitkiewicz.

  Po zakończonej Eucharystii pasterz diecezji wprowadził obie grupy na pątniczy szlak.

  W tej kolumnie pielgrzymi idą w trzech grupach: sandomierskiej, połaniecko-staszowskiej i koprzywnicko-klimontowskiej. Każdy rusza z osobistymi intencjami i sprawami, które pragnie zanieść przed maryjne oblicze.

  Tego samego dnia Mszą św. w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli rozpoczęło się pielgrzymowanie kolumny stalowowolskiej. Wraz z pielgrzymami modlił się bp senior Edward Frankowski, prosząc o szczęśliwą i bezpieczną drogę dla pielgrzymów.

  Natomiast kolumna ostrowiecka wyruszyła w dwóch grupach z kościołów św. Michała Archanioła oraz z NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  Grupę z Janowa Lubelskiego prowadzi ks. Grzegorz Polak, a towarzyszy mu czterech kapłanów i pięciu kleryków. Prowadzą oni ponad 170 pątników.

  Za organizację kolumny sandomierskiej jest odpowiedzialny ks. Marcin Grzyb, wspierany przez dziewięciu kapłanów i czterech seminarzystów. W tym roku wyszło na Jasną Górę ok. 230 pątników w trzech grupach.

  Kolumnę stalowowolską prowadzi ks. Dominik Bucki. Łącznie idzie 687 pątników, 23 kapłanów, siedmiu diakonów oraz kleryków, dwie siostry zakonne. Pielgrzymi tradycyjnie podążają w sześciu grupach.

  Kolumnie ostrowieckiej przewodzi ks. Rafał Kułaga. Wspomaga go pięciu kapłanów, diakon i kleryk oraz siostra zakonna. Łącznie w dwóch grupach pielgrzymuje 138 osób.

  Pielgrzymka piesza to duże przedsięwzięcie logistyczne. Dlatego pątnikom towarzyszą służby techniczne, łączności, porządkowe, kwatermistrzowskie, transportowe, medyczne, grupy muzycznych i liturgicznych. Na pielgrzymce nie może zabraknąć także służby zdrowia.

  Wszystkie cztery kolumny razem spotykają się przed Częstochową, aby jedną pielgrzymką sandomierską, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół