• facebook
 • rss
 • Pątnicy z Janowa na trasie

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 02.08.2016 18:28

  Tegorocznym hasłem pielgrzymowania są słowa: „Błogosławieni miłosierni.”. W dwu grupach: św. Jadwigi i św. Jana pielgrzymuje ponad 160 pątników.

  Rankiem 2 sierpnia pielgrzymów tradycyjnie mieszkańcy miasta wyprowadzili do pierwszego postoju kolumny. Tam pątnicy rozstali się z bliskimi i z modlitwą oraz pieśnią na ustach ruszyli w stronę Częstochowy. Janowska Pielgrzymka to najdłuższa i najstarsza z pośród kolumn Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej. Pośród pielgrzymów idzie wielu młodych, jak również całe rodziny. Nie zawiedli także i stali pątnicy, którzy od lat podążają pielgrzymią trasą na Jasną Górę. - Dla niektórych wychodzących na pielgrzymkę inspiracją był entuzjazm jaki widzieli podczas Światowych Dni Młodzieży. Dlatego grupę w połowie stanowią ludzie młodzi, a około jedna trzecia idzie pierwszy raz – podkreślił ks. Grzegorz Polak, kierownik kolumny janowskiej.

  Pielgrzymowanie rozpoczęło się od Mszy św. na placu maryjnym przy sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej, której przewodniczył ks. Jacek Beksiński, proboszcz parafii św. Jadwigi w Janowie Lubelskim. W homilii przywoływał on zakończone niedawno Światowe Dni Młodzieży. Nawiązał także do hasła pielgrzymki „Błogosławieni miłosierni”. – Jezus jest miłosierny. Miłosierdzie to szczególna Boska cnota, szczególny rodzaj miłości, ma ono charakter daru. Miłosierdzi może dokonać pewnej zmiany. Potrzebujemy miłosierdzia, bo jesteśmy poranieni. Idziemy po miłosierdzie, z miłosierdziem i do Matki Miłosierdzia – zaznaczał ks. Beksiński. Zwracając się do pielgrzymów mówił: - Pielgrzymka, to droga do coraz intensywniejszego doświadczenia Boga. Jest również drogą ku coraz większej wolności. Krocząc tą drogą napotykamy najpierw prawdę o sobie. Tylko prawda może  nas uczynić wolnymi. Im bardziej zbliżamy się do Boga, tym wyraźniej dostrzegamy prawdę o sobie. Warto więc zapytać siebie: w jakim kierunku idę? Jaki jest cel moich zabiegów i mojej troski? W drodze jest pewność, gdy jest dobry przewodnik. Chrystus chce być nim dla każdego z nas. Mówi: „Pójdź za mną i pójdź ze mną”.

    W Brzezinach Stojeszyńskich
  ks. Tomasz Lis /Foto Gość
  Pierwszego dnia pielgrzymi odwiedzili kościół stacyjny w Brzezinach Stojeszyńskich, gdzie mogli uzyskać odpust zupełny. - Jeden z kapłanów poprzez konferencję duchową uświadomił nam czym jest Rok Miłosierdzia i jakie dary duchowe niesie za sobą nawiedzenie kościoła stacyjnego – zaznaczył ks. G. Polak. - Wpisujecie się w liczne grupy pielgrzymów przybywających do naszej świątyni, aby uzyskać odpust związany z modlitwą w kościele stacyjnym – mówił do pielgrzymów ks. Krzysztof Woźniak, proboszcz parafii.

  Pielgrzymom towarzyszy kilkaset pielgrzymów duchowych w Janowie Lubelskim i zapisywanych podczas trasy. To oni codziennie gromadzą się w swoich świątynia na Apelu Jasnogórskim. Janowska kolumna to część Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej, w skład, której wchodzą kolumny z Sandomierza, Stalowej Woli ze Stalowej Woli i Świętokrzyska z Ostrowca Świętokrzyskiego, które wyruszą na trasy 4 sierpnia. Każda z kolumn porusza się po swojej wyznaczonej trasie a połączą się w jedną kolumnę przed samym wejściem do Częstochowy.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół