• facebook
 • rss
 • Wesele z przytupem

  ks. Tomasz Lis

  dodane 11.07.2016 17:03

  Od pokazu dawnych obrzędów weselnych na Sandomierskim Rynku rozpoczęły się warsztaty "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane". Przez kilka dni będzie można poznawać i uczyć się dawnych pieśni i zwyczajów ludowych.

  Turyści i mieszkańcy Sandomierza na Starym Rynku mogli zobaczyć nietypowy spektakl plenerowy „Sandomierskie wesele”, gdzie młodzi artyści i fascynacji lokalnego folkloru zaprezentowali dawne obrzędy i tradycyjne zabawy związane z ludowym weselem sprzed kilkudziesięciu lat.

  - Cały ten pokaz i obrzęd inspirowany jest wiedzą jaką zebraliśmy od starszych osób pamiętających dawne sandomierskie wesela. Drugim źródłem wiedzy było dzieło Oskara Kolberga „Sandomierskie”. Jednym z naszych celów jest przywrócenie podczas współczesnych wesel, dawnych elementów pełnych symboliki i odniesienia do regionalnej kultury - podkreślała Aleksandra Członka, inspiratorka pokazu i warsztatów artystycznych.

  Przedstawienie składało się z kilku elementów. Pierwszym były rozpleciny czyli dawny wieczór panieński, podczas którego zaplatano pannie młodej warkocz, przyozdabiano go kokardkami i kwiatami, skrywano pod chustą, a następnie, przy dźwiękach kapeli rozpoczynano obrzędowe pożegnanie panieństwa.

  Kolejną sceną jaką mogli zobaczyć zebrani widzowie było błogosławieństwo pary młodej, a następnie uroczysty wjazd młodej pary do kościoła.

  Następnie młodzi artyści zaprezentowali kilka weselnych zabaw popularnych na lokalnych weselach niemal wiek temu.

  - Chcemy, aby te tradycyjne zabawy nie zaginęły. Pieczołowicie zbieraliśmy opowieści najstarszych osób z tego regionu i powoli je odtwarzamy. Myślę, że warto, bo zainteresowanie jest bardzo duże - opowiada Aleksandra Członka.

  Końcowym elementem ludowego przedstawienia były oczepiny, czyli punkt kulminacyjny wesela, po którym panna młoda stawała się prawdziwą mężatka.

  Podczas oczepin zdejmowano jej wianek, obcinano warkocz i zakładano czepiec. Po oczepinach artyści zapraszali widzów do wspólnej zabawy czyli na weselną potańcówkę, do której przygrywała kapela „Z innej struny” z Krakowa.

  Plenerowy pokaz był zaproszeniem do udziału w warsztatach, które będą trwały przez cały tydzień w sali Sandomierskiego Centrum Kultury.

  W ramach warsztatów będą zajęcia z tzw. śpiewu białego realizowane w ramach projektu "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane", który ma na celu uchronienie od zapomnienia stare pieśni, poprzez odnajdywanie ich, rejestrowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom.

  - Podczas warsztatów będziemy uczyć się pieśni tradycyjnych, pochodzących z naszego regionu, zebranych podczas badań terenowych w południowo-wschodniej Polsce. Poznamy technikę śpiewu otwartego oraz nauczymy się kilku pieśni pochodzących z naszego regionu. Będziemy chcieli wprowadzić uczestników w świat tradycji ludowych, będą mogli dowiedzieć się o tym, jak wolny czas spędzali nasi pradziadkowie i co wtedy śpiewali - dodała Aleksandra Członka.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół