• facebook
 • rss
 • Nasiona poświęcił papież

  Andrzej Capiga

  dodane 10.07.2016 15:31

  Leśnicy i parafianie świętowali swój dzień.

  Przebiegał on pod patronatem św. Jana Gwalberta. Eucharystii przewodniczył krajowy duszpasterz leśników bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Podkreślił on, że nie przyjechał z odległej Zielonej Góry na wycieczkę krajoznawczą, lecz jako pielgrzym, by podziękować Bogu za Jego opatrzność, która nad nim ciągle czuwa. – Nasz słynny piłkarz Robert Lewandowski zapytany, czemu zawdzięcza swoje sukcesy, powiedział, że ciężkiej pracy oraz ufności w Boga. Uczestniczmy często w Eucharystii, by dziękować Bogu za nasze sukcesy – powiedział bp Tadeusz Lityński.

  W świętowanie włączyli się także inni ludzie lasu, w tym myśliwi i pszczelarze. Był to jednocześnie nieformalny początek obchodów 200-lecia parafii w Stanach. O artystyczną oprawę liturgii zadbał chór „Lasowiacy” ze Stalowej Woli. – Patronat św. Gwalberta nad leśnikami został ustanowiony w 1951 r. przez papieża Piusa XII. Nasza parafia razem z leśnikami świętuje go wspólnie już 10 lat. Św. Gwalbert, nasz patron, symbolizuje zaś ducha bezwzględnej miłości nawet wtedy, gdy ktoś staje przeciwko nam – zauważył proboszcz parafii w Stanach ks. Zbigniew Mistak.

  Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński   Święto leśników i parafii
  Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Na pamiątkę tego dnia tuż po Mszy św. zasadzono trzy cisy wyhodowane w szkółce leśnej w Sycowie z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Watykanu w 2012 r. Pierwszego cisa posadzili wspólnie bp Tadeusz Lityński, posłowie Dariusz Bąk i Zbigniew Chmielowiec oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel. Rozdawano również pamiątkowe obrazki przedstawiające obraz św. Gwalberta autorstwa lubelskiego artysty Władysława Barwickiego z początków XX w., który obecnie znajduje się w byłym parafialnym kościele. Gospodarze częstowali też rogalikami św. Gwalberta.

  Druga części uroczystości święta leśników i parafii Stany, Piknik Leśny, odbyła się na stadionie w Stanach. Wśród mnóstwa atrakcji i zabaw wydarzeniem był „Krzyk” – pełen emocji spektakl zaprezentowany przez Studio Tańca i Ruchu „Fram” z Tarnobrzega.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ODPUST, PIKNIK, STANY

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół