• facebook
 • rss
 • Trzy akcenty

  Marta Woynarowska

  dodane 01.07.2016 13:53

  W Stalowej Woli tradycyjnie nie zabraknie gwiazd oraz niespodzianek.

  W najbliższy wtorek rozpoczyna się XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów 2016. Wydarzenie na dobre wrosło nie tylko w lokalny, ale i ogólnopolski kalendarz imprez muzycznych. Jego ugruntowana pozycja i wypracowywana przez lata renoma zachęca do występu wybitnych artystów polskich scen muzycznych i teatralnych.

  – Ponieważ obecny rok jest czasem szczególnym, w którym obchodzimy 1050. Rocznicę chrztu Polski oraz Rok Miłosierdzia Bożego i spotkanie z ojcem świętym w ramach Światowych Dni Młodzieży, stąd w programie znalazły się związane z nimi akcenty – mówi Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu. – Nie sposób bowiem tak ważnych wydarzeń pominąć. Zresztą tradycją naszego festiwalu stało się dedykowanie każdej jego edycji wybitnej postaci w dziejach Polski lub przypadającej w danym roku rocznicy istotnego wydarzenia. W roku ubiegłym czciliśmy pamięć św. Jana Pawła II, w latach poprzednich powstańców warszawskich, powstańców styczniowych, ks. Piotra Skargi itd. Bardzo zależy nam, mam na myśli organizatorów, by festiwal dawał publiczności moc przeżyć duchowych połączonych z estetycznymi. Prezentujemy kulturę wysoką. Poza tym z racji miejsca, w którym występujemy, czyli kościoła, mając za plecami Najświętszy Sakrament winniśmy go uszanować. A nasz koncert i my sami musimy być w prawdzie. W świątyni, domu Boga nie ma miejsca na najmniejszy choćby fałsz.

  W tym roku festiwal zacznie się mocnym akcentem. Dla stalowowolskiej publiczności zagra bowiem Konstanty Andrzej Kulka, którego melomanom, ale nie tylko im, nie trzeba przedstawiać. Wirtuoz skrzypiec wystąpi z towarzyszeniem Georgija Agratiny (fletnia Pana, cymbały) i Robert Grudnia (organy).

  Nie zabraknie również wielkich form oratoryjnych jak „Kantata na 1000-lecie chrześcijaństwa”, „Siedem słów Zbawiciela na krzyżu” oraz kompozycji Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” z udziałem Zespołu „Jarzębina” z Kocudzy, opowiadającą o dochodzeniu Mieszka I do chrześcijaństwa.

  Ukłonem w stronę Dni Młodzieży będzie występ charyzmatycznego zespołu Claret Gospel z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej / Zachodnia Afryka.

  Festiwal zamknie koncert Chrześcijańskie Dzieje Polski „Od Mieszka I do Jana Pawła II”, któremu towarzyszyć będzie pokaz laserowy.

  Szczegółowy program festiwalu znajduje się w zakładce „Zapraszamy”.

  Koncerty tradycyjnie będą odbywać się we wtorki o godz. 19 w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół