• facebook
 • rss
 • W duchu miłosierdzia

  Andrzej Capiga

  dodane 19.04.2016 15:04

  Nie było u nas zwyczaju nawracania pogan siłą.

  Powiatowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Nisku rozpoczęły się Eucharystią w sanktuariów św. Józefa, której przewodniczył proboszcz ks. Franciszek Grela. Część oficjalna i artystyczna odbyły się natomiast w LO im. Stefana Czarnieckiego. Tam zjawiła się młodzież oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, wojska, policji oraz straży pożarnej.

  Powiatową akademię rozpoczęła „Bogurodzica” w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego w Stalowej Woli. Następnie uczniowie LO czytali urywki dotyczące chrztu Polski posiłkując się dziełami Thietmara z Merseburga (twierdził iż Mieszko przyjął chrzest po ślubie z Dobrawą), Galla Anonima oraz Jana Długosza (obydwaj uważali, że najpierw był ślub).

  Uczniowie LO czytali średniowiecznych kronikarzy   Chrzest Polski
  Uczniowie LO czytali średniowiecznych kronikarzy
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  - 1050. rocznica chrztu to niezwykle podniosła i ważna chwila zarówno dla Polski, jaki i dla każdego z nas. Dał on początek naszej historii, tradycji i kultywowanych wartości. Chrzest ten miał dwa wymiary: polityczno - kulturalny, bo Polska otworzyła się na świat łaciński oraz duchowy - przyjęta religia chrześcijańska zamieszkała w sercach Polaków po dziś - podkreślił starosta niżański Robert Bednarz.

  Historyczne znaczenie chrztu Polski zaprezentował natomiast dr Konrad Krzyżak. Zwrócił on między innymi uwagę na fakt, iż w Polsce, w odróżnieniu od innych europejskich krajów, nie było zwyczaju nawracania pogan siłą. - Polacy lepiej rozumieli ducha miłosierdzia niż nasi sąsiedzi, którzy chrześcijaństwo przyjęli znacznie wcześniej. Nie doświadczyliśmy też religijnych wojen – zauważył mówca.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół