• facebook
 • rss
 • Dlaczego Mieszko nas ochrzcił?

  Andrzej Capiga

  dodane 18.04.2016 09:02

  Nie przestrzegałeś postu - straciłeś zęby….

  Koncert okazji 1050. lecia chrztu Polski odbył się w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Wystąpił chór „Gaude Vitae” oraz dzieci i młodzież ze Studia Wokalnego „Vivo”. Koncert poprzedził referatem Artur Pychowski, historyk z LO im. St. Staszica w Stalowej Woli. Artur Pychowski nie tylko przypomniał podstawowe fakty dotyczące tego wydarzenia, ale także jak z rękawa sypał anegdotami i ciekawostkami.

  - Jeszcze przed przyjęciem chrztu Ostrów Lednicki miał potężny, murowany kasztel. Tam prawdopodobnie przebywał Mieszko. Przed ślubem z Dobrawą zaś do kasztelu doprowadzono dwa mosty; jeden ponad 100 a drugi ponad 400 metrów długości - najdłuższy most w ówczesnej Europie. Mieszko miał też pod sobą 3 tys. wojów, jedną z silniejszych armii. Było więc to już bardzo silne i dobrze zorganizowane państwo. Dlaczego więc władca Polan przyjął chrzest? - pytał retorycznie mówca.

  Artur Pychowski wystąpił z ciekawym referatem   Chrzest Polski
  Artur Pychowski wystąpił z ciekawym referatem
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  Zdaniem Artura Pychowskiego łatwiej było Mieszkowi podbijać a potem rządzić innymi plemionami, gdy panuje jedna religia, w tym wypadku chrześcijańska, oraz gdy wszyscy przestrzegają jednego prawa - Dekalogu. Dekalog był surowo przestrzegany.

  - Bolesław Chrobry, potomek Mieszka, kazał na przykład wybijać zęby tym którzy nie przestrzegali postu… - zapewniał historyk.

  Artur Pychowski przypomniał, iż wszystkie wielkie wydarzenia historyczne zawsze były związane z Kościołem. To on stał w pierwszej linii w walce z zaborcami. Historyk, nawiązał też do II wojny światowej, przypominając, że na rozkaz Himmlera w pierwszym rzędzie mordowano nauczycieli i księży. - Jak przestaną istnieć, nie będzie polskiego narodu. Po wojnie to Kościół przede wszystkim walczył z komunizmem. To wszystko było skutkiem chrztu Polski sprzed 1050 lat - wskazywał prelegent.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół