• facebook
 • rss
 • Jak na królewskim dworze

  ks. Tomasz Lis

  dodane 17.04.2016 23:16

  W ten weekend w Sandomierzu rozpoczął się oficjalnie sezon turystyczny. Zainaugurował go występ Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej inscenizacją z czasów króla Jana II Sobieskiego. Turyści mogli zwiedzać muzea i skosztować miejscowych pyszności.

  Chyba po raz pierwszy już w kwietniu w Sandomierzu zainaugurowano sezon turystyczny. Piękna pogoda dopisała organizatorom, którzy przygotowali dla przybywających gości sporo atrakcji.

  Już od godzin przedpołudniowych sandomierskie uliczki zaczęły się napełniać przybywającymi z różnych stron kraju miłośnikami miejscowych zabytków. Najwięcej turystów, jak zawsze zaglądało do katedry i do Muzeum Diecezjalnego, gdzie kryją się najpiękniejsze miejscowe zabytki. Całe rodziny spacerowały także po Rynku Starego Miasta oraz po nadwiślańskim Bulwarze. Nie zawiedli także restauratorzy, którzy przygotowali na zgłodniałych gości upusty i okazyjne zniżki.

  Główną atrakcją był pokazy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Najpierw na Starym Rynku odegrano scenę przybycia króla Jan II Sobieskiego z wojskami do Sandomierza po wiedeńskim zwycięstwie, następnie odbyła się parada Chorągwi Wojsk Sandomierskich – Husarii Starosty Sandomierskiego Józefa Lubomirskiego i Regimentu Piechoty Pułkownika Stefana Bidzińskiego herbu Janina, zaś popołudniu odbył się pokaz gonitw rycerskich na Błoniach. Turyści mogli także podziwiać bal dworski i pokaz tańca dawnego.

  Oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego dokonał Burmistrz Miasta Marek Bronkowski.

  Popołudniu na scenie Starego Rynku wystąpiła formacja Sando All Stars wspólnie z Sandomierskim Studiem Piosenki oraz Sandomierska Orkiestra Dęta.

  Tego dnia do Sandomierza zawitało naprawdę wielu turystów, którzy przybywali w grupach zorganizowanych, rodzinnie i indywidualnie. Pośród nich nie zabrakło motocyklistów i amatorów rowerowej turystyki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół