• facebook
 • rss
 • Seniorzy pełni wigoru

  ks. Tomasz Lis

  dodane 08.04.2016 18:54

  W Modliborzycach w wyremontowanej i zaadaptowanej dawnej plebanii powstała placówka Caritas, w której znajdą pomoc seniorzy z Modliborzyc i okolic. Zagwarantowano dla nich pomoc medyczną, rehabilitacyjną, a także kulturalną i edukacyjną.

  W trwającym Tygodniu Miłosierdzia bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił Dom „Senior - Wigor”, w którym blisko dwadzieścia osób będzie codziennie mogło aktywnie spędzać czas, twórczo przeżywając jesień swojego życia. Placówka będzie także świadczyła pomoc rehabilitacyjną i medyczną. Nowa placówka powstała dzięki gruntownemu remontowi i pracom adaptacyjnym w budynku dawnej plebanii.

  Poświęcenie poprzedziła wspólna modlitwa w miejscowej świątyni. Na Eucharystii zebrali się przedstawiciele parlamentarzystów, lokalne władze samorządowe, pracownicy Caritas oraz seniorzy. Podczas homilii biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomniał o potrzebie czynnego i pełnego miłości zaangażowania się w działania na rzecz najuboższych i potrzebujących. – Pan Jezus przypomina nam, że ubogich zawsze będziemy mieli pośród siebie, bez względu na postęp cywilizacyjny, wzrost poziomu życia, czy zabezpieczenia socjalne. Chodzi o ubóstwo w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Jako Kościół – rodzina i przyjaciele Chrystusa, nie możemy mówić, że robimy już wystarczająco dużo, bo wszelka nierówność jest przeciwna duchowi Ewangelii. Jednocześnie nie możemy usprawiedliwiać naszej pasywności brakiem środków albo przerzucać całej odpowiedzialności na Caritas i jednostki samorządowe. Dobrze, że one współdziałają ze sobą w tak szczytnych inicjatywach, ale każdy powinien zrobić coś ważnego i pięknego dla potrzebujących. Do takiej postawy należy również wychowywać w rodzinie, w szkole, w parafii, w seminarium duchownym. Nic jednak z tego nie będzie jeśli odpowiedzialni za wychowanie i wykształcenie, duchowni i świeccy, nie dadzą osobistego przykładu ofiarności. A z tym bywa bardzo różnie. Podziały niszczące naszą kościelną oraz narodową wspólnotę powstają i wzrastają na gruncie egoizmu. Z drugiej strony Caritas i samorządy nie mogą ograniczać się jedynie do mnożenia placówek i punktów opieki. To mają być prawdziwe domy, gdzie każdy będzie mógł doświadczać miłości, rodzinnego ciepła. Tylko wówczas będziemy zbliżali się do pierwowzoru, jakim jest i powinno być dla nas Boże Miłosierdzie – podkreślał biskup.

  Po wspólnej modlitwie biskup K. Nitkiewicz poświęcił wyremontowany obiekt i wraz z przedstawicielami władz przecięli wstęgę inaugurując działalność Domu „Senior - Wigor”. Na inaugurację sami seniorzy przygotowali krótki program artystyczny, w którym przypomnieli, że mimo mijających lat nie czują się ani starzy, ani zmęczeni, podkreślając równocześnie, że są gotowi do aktywnej działalności i przeżywania w radości jesieni swojego życia.

  –  Tydzień Miłosierdzia, który przeżywamy w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia, to czas, gdy w sposób szczególny zwracamy uwagę na szerokie pole działalności charytatywnej realizowanej przez pełnienie uczynków miłosierdzia. Jednym z tych działań jest wyjście z pomocą osobom strasznym, które nadal chcą być osobami pełnymi twórczej aktywności. Ten dom ma spełniać ich oczekiwania aktywnego spędzania jesieni swojego życia – wyjaśnił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół