• facebook
 • rss
 • Rękopis Rozwadowskich

  Andrzej Capiga

  dodane 04.04.2016 13:22

  Muzeum Regionalne pokazało najcenniejsze archiwalia.

  Koncert Kwartetu „Po 13-tej”  otworzył nową, stałą  wystawę w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli pt „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”.

  - Przeszłość miasta, zaprezentowana razem z wybranymi wątkami historii regionu dolnosańskiego, dotyczy czasów najdawniejszych, etnografii oraz przełomu wieków XIX i XX. Na ekspozycji oprócz znanych eksponatów, znajdą się te dotychczas niepokazywane, ale i nowe nabytki muzeum - powiedziała Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

  Jednym z najcenniejszych archiwaliów jest z pewnością rękopis rodziny Rozwadowskich – założycieli miasta Rozwadowa, napisany w języku łacińskim z 1722 r. Dotyczy on zapisu 7,2 tys. zł na rzecz kościoła pw. św. Michała w Charzewicach. Drewnianą świątynię strawił bowiem pożar w 1736 r. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowano również niezwykle cenną szpadę: noszona była do munduru galowego przez wysokich urzędników kolejowych Monarchii Austro - Węgierskiej, w tym Galicji.

  - Dawne stroje   Stała wystawa
  Dawne stroje
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  W części etnograficznej warto zwrócić uwagę na makatkę naścienną przywiezioną z Prus ok. 1914 r., która pochodzi z domu Tomasza Dziury z Pława. Po raz pierwszy pokazujemy też kasę sklepową firmy „Anker”, która w okresie międzywojennym używana była w restauracji prowadzonej przez Stanisława Gruszkę w Rozwadowie – dodała Elżbieta Skrobak, etnograf, pracownik MR w Stalowej Woli.

  Wystawa, umieszczona na poddaszu byłego pałacu Lubomirskich, podzielona jest na przystanki i przeprowadzi widza przez historię Rozwadowa od założenia miasteczka w 1690 r. do wybuchu II wojny światowej.

  Wyposażenie mieszkań   Stała wystawa
  Wyposażenie mieszkań
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  Scenariusze wystawy oraz teksty to dzieło obecnych i byłych pracowników MR w Stalowe Woli:  Lucyny Mizery, Anny Garbacz, Anety Garanty, Elżbiety Skromak, i Moniki Kuraś. O jej aranżację zadbała Inga Olszańska a o wizualizację Lech Rowiński.

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół