• facebook
 • rss
 • Szpitalna Brama Miłosierdzia

  ks. Tomasz Lis

  dodane 07.03.2016 18:52

  - W tej chwil myślę w pierwszej kolejności o ludziach chorych, którzy może właśnie podczas pobytu w szpitalu będą mieli okazję, aby przejść przez Bramę Miłosierdzia i otrzymać odpust zupełny - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas inauguracji Bramy Miłosierdzia w sandomierskim szpitalu.

  Obrzęd otwarcia rozpoczęła wspólna modlitwa u progu szpitalnej kaplicy. Zgromadzili się na niej: dyrekcja szpitala, lekarze, personel medyczny, pielęgniarki, chorzy przebywający w szpitalu oraz członkowie ich rodzin. Przekroczenie ustanowionej Bramy Miłosierdzia w kaplicy wraz z wypełnieniem przewidzianych warunków wiąże się z możliwością uzyskania przez chorych i personel medyczny odpustu zupełnego.

  Następnie bp Nitkiewicz przewodniczył Mszy św., którą koncelebrowali kapelan szpitala oraz dziekan sandomierski. Podczas homilii biskup przypomniał, że szpital jest szczególnym miejscem wypełniania uczynków miłosiernych wobec potrzebujących i świadczenia praktycznego miłosierdzia. - Pan Jezus wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby. Jego odpowiedzią na ludzkie cierpienie, na niemoc fizyczną i duchową jest miłosierdzie. To są dwie odsłony rzeczywistości, w której żyjemy. Odzwierciedlają ją w jakimś stopniu placówki służby zdrowia - szpitale, poradnie, punkty konsultacyjne. Bo przecież tutaj osoby dotknięte nieszczęściem choroby doświadczają szczęścia spotkania z tymi, którzy wyciągają do nich pomocną dłoń. I nawet jeśli terapia okazuje się mało efektywna, sama bliskość i życzliwość drugiego człowieka jest już lekarstwem. To dzieło miłości chcemy dzisiaj wzbogacić poprzez otwarcie w szpitalnej kaplicy Bramy Miłosierdzia. Z woli ojca świętego Franciszka, podczas obchodzonego obecnie Roku Świętego, jest ona narzędziem do uzyskania Bożych łask. Jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy nie za dużo tych Bram Miłosierdzia w diecezji, odpowiem, że jako kapłani, słudzy Bożego miłosierdzia, nie możemy ustawać w podejmowaniu najróżniejszych inicjatyw, aby każdy człowiek znalazł do niego drogę. W tej chwili myślę w pierwszej kolejności o ludziach chorych, którzy może właśnie podczas pobytu w szpitalu będą mieli okazję, aby przejść przez Bramę Miłosierdzia i otrzymać odpust zupełny - wskazywał bp K. Nitkiewicz.

  Brama Miłosierdzia w szpitalnej kaplicy dołącza do kilkunastu miejsc w diecezji, w których wierni mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego związaną z obchodami Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. W diecezji sandomierskiej bp Nitkiewicz wyznaczył świątynie stacyjne, w których będzie można uzyskać odpust związany z Rokiem Jubileuszowym. W najbliższym czasie zostaną otwarte także Bramy Miłosierdzia w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu oraz w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet i Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Rudniku nad Sanem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół