• facebook
 • rss
 • Kaziukowe słodkości

  ks. Tomasz Lis

  dodane 05.03.2016 00:20

  - Od kilku lat chcemy ożywić kult naszego patrona św. Kazimierza poprzez konkurs plastyczny dla dzieci, zaś panie mogą konkurować w przygotowaniu oryginalnego ciastka z elementami nawiązującymi do postaci naszego patrona – poinformował ks. Krzysztof Kida proboszcz parafii.

  Choć św. Kazimierz to drugi patron wspólnoty parafialnej pw. Opatrzności Bożej ze Stalowej Woli, to jednak cieszy się on coraz większą popularnością wśród parafian. A to za sprawą nietypowych obchodów parafialnego odpustu. – Oczywiście nie odchodzimy od głównej idei tej uroczystości, która ma zachęcić wiernych do korzystania z darów odpustu przypisanego dla tej parafii w dniu wspomnienia św. Kazimierza, jednak chcemy bardziej popularyzować postać naszego patrona – opowiada proboszcz.

  Kilka lat temu po raz pierwszy ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci na wykonanie rysunku ze św. Kazimierzem, zaś pełnym zdolności kulinarnych paniom zaproponowano konkurs na „Ciastko św. Kazimierza”. – Oba pomysły spotkały się z dużym odzewem parafian. Co roku dzieci przynoszą bardzo wiele prac, które ocenia specjalna komisja. Najlepsze nagradzane są nie tylko upominkami, ale także drukujemy je w formie obrazków pamiątkowych – wyjaśnia proboszcz. W tym roku w konkursie plastycznym zwyciężyła Joanna Banaczek.

  Konkurs kulinarny zaś przebiega w dwu fazach. W pierwszej zgłaszane do konkursu słodkości są oceniane przez specjalną komisję cukierników i smakoszy. Brany jest pod uwagę smak ciasta, oryginalne wykonanie i nawiązanie do postaci św. Kazimierza. W tym roku główną nagrodę otrzymała pani Edyta Sobkiewicz za ciastko o smaku czekoladowo-koksowo-serowym upiększonym koroną z czekolady. – Przepis na to ciasto powstał w mojej głowie. Najpierw piecze się dwa rodzaje ciasta, potem się je przekrawa i przekłada. Następnie okrągłe formy wycinamy szklanką. Przystrojenie to kwestia fantazji. Ja użyłam objemkę w formie korony z czarnej czekolady, wierzch przybrałam białą czekolada i wafelkiem – uchyla rąbka tajemnicy pani Edyta.

  Drugi etap konkursu odbędzie się na początku wakacji. – Zwycięskie ciasto jest pieczone w dużych ilościach na parafialny kiermasz organizowany w związku z odpustem ku czci Opatrzności Bożej. Wtedy każdy ma okazję nabyć kazikowe ciastko i spróbować go. Dochód z kiermaszu przeznaczany jest na letni wypoczynek dzieci i młodzieży z naszej parafii – wyjaśnia ks. K. Kida.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół